Yüz Kalkanları Ev Yapımı Maskelerden Daha İyi Olabilir

 Yüz Kalkanları Ev Yapımı Maskelerden Daha İyi Olabilir

Günümüzde yüz maskeleri, münhasıran market üzere mahallere girerken mecburi bir koşul olarak sunuluyor. Koronavirüsün yayılmasını engellemesi için getirilen bu karara tüm vatandaşlarımızın uymasının büyük bir ehemmiyeti bulunuyor. Yeniden de piyasada COVID-19 üzere virüsleri durdurmaya yardımcı olacak yüz maskeleri bulmak hayli güçlükle. N95 üzere gelişmiş yüz maskeleri, sıhhat çalışanları tarafından kullanılırken, piyasadaki pek çok yüz maskesi kâfi himayeyi sağlayamıyor.

Doktorlara nazaran yüz maskesi kadar kıymetli bir muhafaza prosedürü daha var. Virüsün yüzle temasını engellemek için zayıf kalabilen yüz maskeleriyle birlikte yüz kalkanları kullanmak çok daha işlevsel olabilir. Günümüzde pek çok memleket yavaş yavaş kamusal yaşama geri dönmeye hazırlanıyor. Iowa City’de çalışmalar yürüten üç hekim ve halk sıhhati eksperlerinden oluşan bir ekip, kalkanların maskeden daha güçlü olabileceğini öne sürdü.

Basit ve iyi fiyatlı yüz siperleri, âlemşümul olarak benimsenirse, el hijyeni, temas takibi ve sair ek korunma metotlarıyla salgının yayılma suratında değerli bir tesire sahip olabilir. Son günlerde daha sık kullanılmaya başlanan plastik kalkanlar, bez yüz maskeleri üzere gözeneklere sahip olmadığı için virüsün direkt yüze gelmesinin önüne geçebiliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan tabipler Eli Perencevich, Daniel Diekema ve Michael Edmond, “Yüz kalkanları çeşitli formlara sahip olabilir, ama hepsi yüzü kaplayan şeffaf bir plastik bariyer sağlar. Optimal müdafaa için; kalkanın dikey olarak çenenin altına, yatay olarak da kulaklara kadar uzaması gerekiyor. Başkaca alın tarafında da açık bir boşluk olmamalıdır” formunda açıklama yaptı.

Simülasyonlar daha tesirli olduğunu gösteriyor

Yüz kalkanları üzerinden yapılan araştırmalar az olsa da 2014 yılında yapılan bir öksürük simülasyonunda, yüz kalkanının kişinin öksürüğünü yüzde 96 nispetinde engelleyebileceği ortaya çıktı. Bilhassa cerrahi olmayan maskelerin yerinde muhafazayı sağlayamadığı bilinen bir gerçek. Bu sebeple münhasıran dışarı çıkıyorsanız maskelere ek olarak yüz kalkanlarını da deneyebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın