Yüksek Megapiksel vs Hesaplamalı Fotoğrafçılık

 Yüksek Megapiksel vs Hesaplamalı Fotoğrafçılık

Akıllı telefon alırken artık kullanıcılar olarak birinci baktığımız şey, almak istediğimiz telefonun kamera özellikleri oluyor. Kimi telefonlar yüksek megapikselli kameralara sahipken kimileriyse kamera yazılımlarıyla öne çıkıyor. Bu noktada da “Yüksek megapiksel mi yoksa yazılıma dayalı hesaplamalı fotoğrafçılık mı daha yeterli fotoğraflar sunar?” formunda bir soru gündeme geliyor.

Android akıllı telefonlar hakkında yayınladığı içeriklerle dikkat çeken Android Authority, geçtiğimiz günlerde bu baş karışıklığını gidermek için bir karşılaştırma yaptı. 108 MP’lik ana kamerasıyla dikkat çeken, beşli art kamera kurulumuna sahip Xiaomi Mi Note 10 ile yalnızca 12 MP ve16 MP çözünürlüklerinde iki art kamerayla gelen ancak hesaplamalı fotoğrafçılıkta tezli olan Google Pixel 4’ü kıyaslayan Android Authority, farklı sonuçlara ulaştı. Gelin bu cihazlar arasındaki karşılaştırmayı birlikte irdeleyelim.

Google Pixel 4 vs Xiaomi Mi Note 10:

İki telefonla çekilmiş fotoğraflara geçmeden evvel bu cihazlardaki kameraların özelliklerini karşılaştırmakta yarar var. Google Pixel 4 ve Xiaomi Mi Note 10’un kamera özelliklerini aşağıdaki listelerden incelebilirsiniz.

Google Pixel 4 kamera özellikleri:

  • Ana kamera: 12,2 MP çözünürlük, f/2,0 diyafram açıklığı, OIS desteği
  • 2. kamera: 16 MP çözünürlük, f/2,4 diyafram açıklığı, OIS desteği

Xiaomi Mi Note 10 kamera özellikleri:

  • Ana kamera: 108 MP çözünürlük, f/1,7 diyafram açıklığı, OIS desteği, lazer otomatik odaklama
  • 2. kamera: 12 MP çözünürlük, f/2,0 diyafram açıklığı, OIS desteği, lazer otomatik odaklama
  • 3. kamera: 8 MP çözünürlük, f/2,0 diyafram açıklığı, OIS destekli telefoto lens
  • 4. kamera: 20 MP çözünürlük, f/2,2 diyafram açıklığı, lazer otomatik odaklama
  • 5. kamera: 2 MP çözünürlük, f/2,4 diyafram açıklığı, derinlik sensörü

Listelerden de görüldüğü üzere hem kamera sayısı hem de kameraların çözünürlük değerlerinde Xiaomi Mi Note 10’un büyük üstünlüğü bulunuyor ama daha evvel megapiksel pahasının çok da değerli olmadığını gösteren kimi testlerle karşı zıdda kalmıştık. Bu yüzden gelin iki cihazın çektiği fotoğrafları inceleyelim.

Ana kamera karşılaştırması: 108 MP vs 12 MP

Xiaomi Mi Note 10’un Google Pixel 4’e nazaran çok daha çokça ayrıntı yakaladığını ve bu fotoğraflarda yakınlaştırma yapıldığında Xiaomi Mi Note 10’un öne çıktığını söylemek mümkün gelgelelim renk manasında birebir şeyi söyleyemeyeceğiz. 2. ve üçüncü fotoğrafta da görebileceğiniz üzere Google Pixel 4, çok daha canlı manzaralar elde edebiliyor. Elbette burada son tercih tekrar kullanıcıya kalıyor. Hem detayları hem de renkleri karşılaştırabileceğiniz 2. fotoğrafların büyük boyutlu hâllerine buradan ve buradan ulaşabilirsiniz.

Yakınlaştırma karşılaştırması:

~Soldaki, Google Pixel 4 ile çekildi. Sağdaki, Xiaomi Mi Note 10 ile çekildi.

Xiaomi Mi Note 10’un 108 MP’lik kamerasının daha çokça ayrıntı yakaladığını söylemiştik. Bu noktada elde edilen görsellere yakınlaştırma süreci uygulandığında Xiaomi Mi Note 10’un bozulma yaşanmadan çok daha çokça yakınlaştırılabilir fotoğraf çektiğini söyleyebiliriz. Saatin boyutuna ve detaylarına bakarak siz de kendi değerlendirmenizi yapabilirsiniz.

~Soldaki, Google Pixel 4 ile çekildi. Sağdaki, Xiaomi Mi Note 10 ile çekildi.

Düşük ışıkta çekilen manzaralarda de Xiaomi Mi Note 10’un daha ayrıntılı fotoğraflar çektiğini yukarıdaki görsele bakarak söyleyebiliriz ama burada ışık koşullarının performansı değerli noktada etkilediği de göze çarpıyor.

Uzaktan detay yakalama karşılaştırması:

~Soldaki, Google Pixel 4 ile çekildi. Sağdaki, Xiaomi Mi Note 10 ile çekildi.

Hem Xiaomi hem de Google, telefonlarında telefoto yakınlaştırma seçeneğini kullanıcılarına sunuyor. Google Pixel 4’te 2x optik yakınlaştırma özelliği varken Xiaomi Mi Note 10’da 2x ve 3,7x optik lensler bulunuyor. Google’ın ekstradan uzaktaki detayları yakalamak için makine tahsili tabanlı üstün çözünürlüklü bir yakınlaştırma teknolojisini cihaza eklediğini belirtelim. Bu iki cihaz arasındaki farkı, yukarıdaki 2x yakınlaştırma yapılmış görsellerden görmek mümkün.

~Soldaki, Google Pixel 4 ile çekildi. Sağdaki, Xiaomi Mi Note 10 ile çekildi.

2x yakınlaştırmadan sonra 5x yakınlaştırma yapılarak çekilen fotoğraflarda ise yukarıdaki görselde de görebileceğiniz gibi Xiaomi Mi Note 10 öne çıkıyor. Sonuç olarak bu test için orta menzilde Google Pixel 4 ile Xiaomi Mi Note 10’un misal sonuçlar verdiğini ancak uzun menzilde Xiaomi Mi Note 10’un daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Düşük ışık karşılaştırması:

~Soldaki, Google Pixel 4 ile çekildi. Sağdaki, Xiaomi Mi Note 10 ile çekildi.

Düşük ışık performansı, mahsusen biz Webtekno için epey değerli zira test ettiğimiz kameralarda en dikkat ettiğimiz noktalardan biri bu. Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz üzere Xiaomi Mi Note 10, daha âlâ bir renk istikrarı sunarken Google Pixel 4, ayrıntı konusunda daha başarılı sonuç veriyor.

Bokeh efekti karşılaştırması:

~Soldaki, Google Pixel 4 ile çekildi. Sağdaki, Xiaomi Mi Note 10 ile çekildi.

Xiaomi Mi Note 10’da bölge alan 5. art kamerada derinlik hesaplama özelliği bulunurken Google, Pixel 4 cihazında bu süreç için daha çok yazılımına güveniyor. Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz üzere iki telefon da kenarları algılarken meseleler yaşıyor ancak Google Pixel 4’ün bir radde daha güzel sonuç verdiğini söylemek mümkün.

Kamera karşılaştırmasının sonucu:

Xiaomi Mi Note 10 ve Google Pixel 4’ün kameralarının karşılaştırıldığı görselleri değerlendirdikten sonra Mi Note 10’un beyaz istikrarında önde olduğunu, daha uygun detaylar yakaladığını söylemek mümkün. Doğal bu noktada 108 MP’lik fotoğrafların boyutlarının yüksek olması sebebiyle depolama sorunlarının de baş gösterebileceğini ekleyelim.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek