YouTube’un Yasaklama Politikasına Dair Yanıt İçeriden Geldi

 YouTube’un Yasaklama Politikasına Dair Yanıt İçeriden Geldi

YouTube’un global inanç ve güvenlik ünitelerinin başındaki isim Matt Halprin, Associated Press’e verdiği bir röportajda merak edilen birçok soruyu yanıtladı. Tanımayanlar için hatırlatalım, Halprin’in işi hayli sıkıntı. Kendisi YouTube’da nelere müsaade verilip neyin yasaklanması gerektiğine karar veren ekipleri denetleyen kişinin ta kendisi.

Google’ın sahibi olduğu site, son devirlerde saldırgan yahut şiddet içeren şeyler barındıran medyalara müsaade verdiği ve evlatları korumak için ehil itinası göstermediği için reaksiyonların gayesi olmuştu. Halprin, YouTube‘u inançta tutan politikalar oluşturmak için çetin kararlar almak zorunda kalırken, şirketin temel unsurlarından biri olan kişilerin özgür konuşmalarını dengeleyerek hareket ettiklerini söyledi.

Ekibinin umumi çalışma formu hakkındaki sorulara, açık bir platform olduklarını bilhassa vurgulayarak açıklama getiren Halprin, platformlarında söz özgürlüğüne müsaade vermek ve sırf sahiden sakıncalı olduğunu ve önemli olarak izleyenlere zarar verebileceğini düşündükleri içeriği kaldırmak için kesin kararlar verdiklerini tabir etti. Çeşitli bakış açılarının duyulabileceği bir nokta olmak istediklerinin altını çizen başkan, bu durumun bazen kişilerin katılmadıkları ve velev rahatsız oldukları şeyler olduğunu kabul etmeleri manasına geldiğinin de altını çizdi.

Kullanıcıların dönüşleri bizim için değerli

Halprin’e nazaran, ekip evvel araştırma yapıyor ve gördüklerini objektif bir bakışla ele alıyor. İçerikler, kamu siyaseti ve halkla bağlantılar kavramları çerçevesinde tahlil edilip, eser içinde yasal olarak bir sorun olup olmadığı tartışılıyor. Ardından, baş eser yöneticisinin başkanlık ettiği başkan yönlendirme incelemesine gidiliyor. Son olarak, dördüncü ve son adım üst seviye başkanların iştirakiyle her hafta yapılan içtimalarla kararlar son halini alıyor.

Platformun ortaya çıkışından beri sadık kalınan topluluk yönergeleri ve kuralların her hengam şirket cephesinde muteberliğini koruyacağını ve ekibin çalışmalarına kullanıcılar tarafından yapılan geribildirimleri de göz önüne alarak devam edeceğini ekliyor Halprin. Biz de daima birlikte takip edip sürecin nasıl şekilleneceğini göreceğiz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek