YouTube, ABD Başkan Adayını Twitter’da Trolledi

 YouTube, ABD Başkan Adayını Twitter’da Trolledi

İngilizce’deki The’ sözcüğünün Türkçe’de bir karşılığı yoktur. ‘The’ aslında bir katılığı ya da tarifli olma durumunu gösterir. Örnek vermek gerekirse Yüzüklerin Efendisi serisinde bahsedilen yüzüğün hangisi olduğunu herkes bilir. Bu yüzden yüzüğe verilen The One Ring ismi ‘Tek Yüzük’ formunda çevrilmiştir.

Bizdeki işaret sıfatını da andıran bu ön ek, mealde değişiklikler yapar. Diyelim ki bir otobüs bekliyorsunuz, otobüs uzakta ve numarasını okuyamadınız. Bu nedenle “I saw a bus (Bir otobüs gördüm) dediniz. Otobüs biraz daha yaklaşmış ve sizin beklediğiniz otobüs olsaydı “I saw the bus” (Otobüsü gördüm) derdiniz. Bunları anlatıyoruz zira YouTube’un troll teşebbüsü tam olarak bu bahisle alakalı.

Bernie Sanders’tan farklı günah:

Vermont senatörü Bernie Sanders, başkanlık tartışmasında farklı bir söz kullandı ve bu söz, içtimaî medya hesabındaki açıklamada da bölge aldı. Açıklamada “the YouTube” sözü kullanılması bir anda gündem oldu çünkü kişisel isimlerin önüne ‘the’ konmuyor ki aslında şahsi isimli şeylerden bir tane oluyor. Yani ‘The YouTube’ ya da ‘The Webtekno’ üzere şeyler lisan haberi mealinde umumide yanlış oluyor.

Bernie Sanders’ın içtimaî medya ekibi tarafından düzeltilmeyen cürüm bir anda internette gündem oldu. YouTube da adeta altın tepside sunulan bu fırsatı kaçırmadı ve resmi Twitter hesabında ismini The YouTube olarak değiştirdi.

Sanders şakaların da odağında:

Bernie Sanders’ın destek fonu yekuna çalışmaları da internette ‘meme’ ismi verilen şakaların konusu olmuştu. Bu hikayede da Twitter kullanıcıları The YouTube ifadesini şaka gereci hâline getirdi.

Bir kullanıcı, Sanders’ın “the YouTube” diyerek yaşlılara ulaşmaya çalıştığını söylerken bir oburu da platformun isminin evvelden The YouTube olduğunu, Justin Timberlake’in tavsiyesi üzerine YouTube hâline getirildiğini söyledi.

Bernie Sanders, bu ifadeyi kişilerin Joe Biden’ın çevre hakları kesmek konusundaki açıklamaları nedeniyle gündeme getirmişti. Joe Biden’ın 2007 yılında bütçe kesintisi için yaptığı açıklamalarda, bütçeden birinci olarak toplumsal güvenlik harcamalarını keseceğini söylediği videoların YouTube’da taraf aldığını söylemişti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın