Yoğun Selfie Çekimi, Kadınlarda Depresyon Belirtisi Olabilir

 Yoğun Selfie Çekimi, Kadınlarda Depresyon Belirtisi Olabilir

Toplumsal cinsiyet sahasında araştırma ve makalelerin nokta aldığı bir akademik mecmua olan Sex Roles, bayanlarda selfie alışkanlıkları, nesneleştirme ve depresif belirtiler arasındaki ilgiye ışık tutan yeni bir çalışmaya daha konut sahipliği yaptı.

Baş müellifliğini Mary Washington Üniversitesi’nde psikoloji bilimi profesörü Miriam Liss’in yaptığı araştırma, hatunların kendilerini nesneleştirme dileklerinin toplumsal medyanın bir sonucu olabileceğini ortaya koyuyor. Liss, meslektaşı Mindy Erchull ile birlikte öz-nesneleştirmenin, selfie çekip gönderirken kişinin davranış biçimini nasıl değiştirebileceğine bakmak istediklerini söylüyor.

Araştırmacılar, bunun için ABD’deki bir üniversiteden 164 hatun talebeyi mercek altına aldı. Ankette, fotoğraf düzenleme, ortalama selfie sayısı, vücut gözetimi, algılanan toplumsal medya yanılgısı ve depresif belirtiler değerlendirildi.

Katılımcıların birçok, Instagram‘a fotoğraf koymadan evvel 2 ila 5 tane selfie çektiklerini bildirirken, yaklaşık yüzde 5’i ise ortalama 20’den çokça selfie çektiklerini aktardı. Araştırmacılar, Instagram’a bir tane fotoğraf yüklemek için çok sayıda selfie çeken hatunların, daha yüksek seviyelerde vücut gözetimi ve daha çokça depresyon belirtisine sahip olduklarını tespit etti.

Düzenleme pratikleri ile fotoğraflardaki kusurlarını kapatan hatunlar, depresyona daha ziyade meyilli

Özellikle vücutlarına dikkat eden bayanların Instagram’da fotoğraf düzenleme araçlarını kullanma olasılıklarının daha yüksek olduğuna dikkat çeken Liss, bu davranışın depresyon belirtileriyle alakalı olabileceğini belirtti. Liss ayrıyeten, fotoğrafın umum görünümünü değiştirmek, yüzdeki lekeleri gizlemek ya da vücudun muayyen yerlerlerinin daha büyük yahut daha küçük görünmesini sağlamak için fotoğraf düzenleme araçlarının kullanılmasının da birebir çerçevede değerlendirebileceğini söylüyor.

Fotoğraf manipülasyonunun çevrimiçi ortamda aldatıcı birbenlikhissiverdiğini söz eden Liss, “Kadınlar, toplumsal medyada mümkün olan en uygun imajı sunmak isteseler de, bunu yapmak aslında kendilerini daha istenilmeyen hissetmelerine neden olabilir. Zira kendilerini nasıl sundukları hakkında dürüst olmadıklarını hissedebilirler” değerlendirmesini yaptı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek