Yerli Otomobilin Tasarım Hikayesi Belgesel Oluyor

 Yerli Otomobilin Tasarım Hikayesi Belgesel Oluyor

Tanıtıldığı birinci andan bu yana büyük bir ilgi gören Türkiye’nin Arabası, yaklaşık 2 yıllık bir çalışmanın sonucu olarak önümüze çıkmıştı. Beş babayiğit tarafından oluşturulan bir konsorsiyum olan Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Grubu’nun (TOGG) liderlik ettiği girişim, birbirinden yetenekli mühendisleri ve dizayncıları bir araya getirmişti.

TOGG, büyük beğeni toplayan yerli elektrikli arabanın tasarım hikayesini mini bir belgesel ile anlatmaya hazırlanıyor. Haberi resmi Twitter hesabından veren şirket, şimdiden büyük heyecan yaratan belgeselin cuma günü yayınlanacağını duyurdu. Twitter hesabı açtığından bu yana çevre medyayı çok efektif bir halde kullanan TOGG, laf konusu paylaşımıyla tekrar büyük bir ilgi gördü.

İtalyan otomotiv dizayncısı Pininfarina tarafından dizayn edilen Türkiye’nin arabası, SUV ve sedan olmak üzere iki farklı cinste tanıtılmıştı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kamuoyunda yerli araba dizaynlarının yüzde 98 orantısında beğeni topladığını söylemişti.

Bu sene içerisinde markanın belirleneceğini söz eden Bakan, Bursa’nın Gemlik kazasında 22 milyar TL’lik yatırımla kurulacak fabrikanın inşaatına 2020 yılının birinci yarısında başlanacağı malumatını vermişti. 4 binden çokça insana istihdam sağlayacak fabrikanın yılda 175 bin adet üretim kapasitesine sahip olacağı açıklanmıştı. Yerli arabanın 2022 yılında yollarda olması bekleniyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek