Yerli Otomobil Fabrikasının Kurulacağı Arazide İncelendi

 Yerli Otomobil Fabrikasının Kurulacağı Arazide İncelendi

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz haftalarda Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Öbeği (TOGG), yaklaşık 18 aydır süregelen çalışmaların sonucu olarak yerli arabayı beğeniye sunmuştu. Yerli araba, tanıtımın akabinde nispeten olumlu reaksiyonlar almasına karşın kişilerin aklında “fabrika nereye kurulacak?” sorusu gelmişti.

Bu soruların akabinde fabrikanın, Bursa’nın Gemlik kazasında bulunan askeri bir kesime inşa edileceği söylenmişti. Bugün ise Albay Sacit Sabuncu, askeri nahiyeyi incelemeye gelen Bursa Valisi Yakup Canpolat, Kaza Kaymakamı Yaşar Dönmez, milletvekilleri Efkan Ala, Zafer Işık, Refik Ihtimam ve Emine Yavuz Gözgeç ile AKP Vilayet Yöneticisi Ayhan Salman’a fabrikanın inşa edileceği arazi hakkında malumatlar verdi.

Milletvekili Zafer Işık, ‘zeytin ağaçları kesilecek’ argümanlarını yalanladı:

Yapılan gezinin akabinde konuşan Zafer Işık, yerli arabanın üretileceği toprakta incelemelerde bulunduklarını ve malumat topladıklarını belirtti. Münhasıran kimi alanlarda “zeytin ağaçlarının kesileceği” savlarının dolaştığının altını çizen milletvekili, Fabrika için tahsis edilen toprakta inceleme yapıyoruz. Fabrika için kullanılacak alan külliyen boş, sazlık, askeri tesislerin tasarrufunda olmayan bir alan olacak. Münasebetiyle bu yerde hiçbir ağaç kesiti yapılmayacak” diyerek bu tezleri yalanladı.

Fabrikanın kurulacağı yerin TSK tarafından faal olarak kullanılmadığına da vurgu yapan Işık, yerli araba fabrikasının inşa edileceği ortamla ilgili planlamaların ve düzenlemelerin ilgili bakanlıklarca yapılacağını, sürecin resmen işlemeye başladığını ve süreç takibinin de bakanlıkça yapılacağını da laflarına ekledi.

Yapılan son açıklamalara yerli arabanın üretimlerine 2021 yılında başlanacak. 2022 yılında tüm memlekette şarj altyapısı hazır hâle getirilecek ve tekrar 2022 yılında araçların seri üretimine başlanacak. Son olarak yerli araçların fiyatlarıyla ilgili şimdi resmi bir açıklama bulunmadığını da hatırlatalım.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek