Yeni Zelanda’da Gökyüzü Turuncu Renge Döndü

 Yeni Zelanda’da Gökyüzü Turuncu Renge Döndü

Çeşitli toplumsal medya platformlarında da sık sık paylaşılan Avustralya’daki yangın birçok can ve mal kaybına neden oldu ve olmaya da devam ediyor. 2019 Eylül ayında orman ve çalılık meydanlarda başlayan yangın şu ana kadar 24 kişinin hayatını yitirmesine sebep oldu.

Ülkedeki 5,25 milyon hektardan ziyade yeri küle çeviren devasa yangın, 1.500’den ziyade hanesi kullanılmaz hale getirmesinin yanı sıra binlerce hayvanın da telef olmasına sebep oldu. Tüm ülkeyi saran bu felaketin tesirleri, komşu memleketlerde de görülmeye başlandı.

Yeni Zelanda’da gökyüzünün rengi değişti

Avustralya’da koca bir meydanı küle çeviren orman yangını sebebiyle yükselen dumanlar, Avustralya’nın komşusu Yeni Zelanda’yı da etkilemeye başladı. Yeni Zelanda’nın kuzeyinde bulunan Auckland kentinde gökyüzünün rengi turuncuya döndü.

Avustralya’nın güneyinden 2 bin km uzaklıkta olan Auckland kentinin polisi, acil yardım hattını arayan vatandaşları velev meşgul etmemeleri konusunda uyardı. Dumandan etkilenen bir kent sakini ise “Biz çok uzaktayız, bu yüzden bu bizim için şok edici bir durun. Duman çok yoğun” formunda konuştu.

Kontrol altına almakta zorlanılan yangın hakkında konuşan Avustralya Başbakanı Scott Morrison, yaşanılan yangın felaketinin yeni bir boyuta geçtiğini söyledi ve yardımcı olunması için 3 bin askerin yardıma çağırıldığını açıklamıştı. Savunma Bakanı Linda Reynolds ise memleket tarihinde birinci defa erlerin bu türlü bir durum için çağırıldığını söylemişti.

Avustralya’nın güneydoğusunda tesirli olan yangınlar sebebiyle üç eyalette 100 binden ziyade kişinin hanelerini terk etmesi istendi. Başkaca yangının büyük yerleşim yanları için de tehdit oluşturmaya başladığı açıklandı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek