Hotfix Nedir?
8 Eyl, 2019 22:41 tarihinde eklendi

Hotfix Nedir?

Hotfix Nedir?

Hotfix veya QFE update olarak bilinen, bilgisayar sürücülerinde çoğunlukla karşılaşabileceğiniz terim, aslına bakarsak bir yazılım ürünündeki yazılım sorununu belirlemek ve düzeltmek için kullanılan, bir yada daha çok dosyadan oluşan toplu bir pakettir. çoğu zaman belli başlı bazı kullanıcı hatalarını düzeltmek için kullanılır.

Hotfix teriminin kaynağı, aslında çalışan sistemlerde meydana getirilen yazılım yamalarından ve düzeltmelerinden gelmektedir. ‘Hot’ kelimesiyle, sistemin çalışmaya devam etmiş olduğu belirtilerek ‘hotfix’ kavramı dünyaya gelmiştir. Bunu yerine ‘quick-fix engineering update (qfe update)’  terimi de kullanılarak sistemde yapılan hızlı güncellemeler ve hata ayıklamaları kast edilmiştir.

Hotfix ne ifade ediyor?

Programcılar için bu terim, sistemdeki güncellemenin hızlı bir şekilde yapıldığı ve probleminin kontrol süreçlerinin dışında gerçekleştiğinden yeni eklentiler olabileceği anlamına gelmektedir. Hotfix, olağan sürecin haricinde bir çalışma olduğundan ve hızlı müdahale gerektirdiğinden dolayı maliyeti fazladır.

Kullanıcılar için ise riskli olarak değerlendirilmesinin yanı sıra problemlere kalıcı çözüm sunmayabilir. Geçici çözüm sunma ihtimali olsa da yanlış bir müdahalenin sisteme kalıcı zararlar vermesi de oldukca olası olduğundan dolayı sistemdeki hatanın ebatlarına bağlı olarak hotfix güncellemelerini yapmamak ve kalıcı çözüm bulana kadar hatayı görmezden gelmek daha güvenli bir yol olarak nitelendirilebilir.

Bilgisayar sürücülerinde gördüğümüz hotfix’i temel olarak açıklamış olduğumız yazımızın sonuna geldik. Hotfix benzer biçimde sık karşılaşılmasına rağmen anlaşılamayan bilgisayar kavramlarını sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Kaçırmamak için takipte kalın.

Like

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *