Elektronik Sigaradan Dolayı Ölenlerin Sayısı 5’e Yükseldi
10 Eyl, 2019 0:36 tarihinde eklendi

Elektronik Sigaradan Dolayı Ölenlerin Sayısı 5’e Yükseldi

Elektronik Sigaradan Dolayı Ölenlerin Sayısı 5’e Yükseldi

Sigaradan uzaklaşmak ve verdiği zararlardan kurtulmak isteyenler için son zamanlarda çok popüler bir alternatif hâline gelen elektronik sigaranın, aslında çok da masum olmadığı ortaya çıktı. ABD sıhhat yetkililerinin yaptığı açıklamaya nazaran “esrarlı bir akciğer hastalığından” dolayı yitirilen yaşam sayısının 5’e yükseldiği açıklandı.

Vaka sayısı giderek artıyor:

ABD genelinde nisan ayından bu yana benzer vakalarla karşılaşılıyor. Buna karşın hastalığın kati sebebi hâlâ tespit edilememiş olsa da hastalığa büyük oranda elektronik sigaranın neden olduğu tahmin ediliyor. 5 farklı eyalette 400’den fazla benzer olay üzerine soruşturma açılması da yapılan açıklamalar içinde yer alıyor.

New England Journal of Medicine adlı bilimsel dergide, hastalığın sebebinin hemen hemen kesinleşmediği söylense de solunum yolunun tahrip olmasına yol açan yakıcı bir madde kullanılması sonucu oluştuğu açıklandı.

Yetkililerden konu hakkında açıklama geldi:

ABD gıda ve İlaç Yönetimi (FDA), hastalardan örnek biriktirerek çeşitli kimyasallar üzerinde yaptığı testlerin sonuçlarını açıkladı. Bu neticelara nazaran hastalığı büyük oranda elektronik sigara içindeki bazı etken maddelere bağlayan FDA, bilinmeyen noktaların yavaş yavaş açığa kavuşturulduğunu da belirtti. Hastalığın salgın niteliği taşımadığını söyleyen uzmanlar, kati sonuçlar açıklanana kadar elektronik sigara kullanılmaması icap ettiğini önemle vurguladı.

Nefes almada güçlük, göğüs ağrıları, kusma, ishal ve bitkinlik, hastalığın semptomları arasında yer alırken hastaların büyük kesiminin ise lise öğrencilerinden oluştuğu bildirildi.

Like

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *