Yakın Bir Galakside Hızlı Radyo Patlamaları Tespit Edildi

 Yakın Bir Galakside Hızlı Radyo Patlamaları Tespit Edildi

Süratli radyo patlamaları ya da İngilizce ismiyle Fast Radio Burst (FRB) olarak bilinen gizemli kozmik hadise, hem kozmik manada çok uzaktan gelmesi hem de dehşet güçlü olması nedeniyle uzun yıllardır gökbilimcilerin ilgisini çekiyor.

FRB’lerin yüzlerce kaydı olmasına rağmen araştırmacılar, yalnızca dördünün menşesini kesin olarak saptayabildiler. Artık, Garp Virginia Üniversitesi’ndeki araştırmacıların başını çektiği memleketler arası bir bilim ekibi, beşinci kere bir süratli radyo patlamasının tarafını tespit etti. İngiltere’den Çin’e uzanan sekiz teleskoba dayanan keşif, 6 Ocak Pazartesi günü, ünlü bilim mecmuası Nature’da yayınlandı.

Gökbilimciler, beşinci defa bir süratli radyo patlaması kaynağı tespit etmeyi başardı:

Batı Virginia Üniversitesi’nde fizik yüksek lisans mekteplisi olan makalenin ortak müellifi Kshitij Aggarwal, iki temel süratli radyo patlaması çeşidi olduğunu söylüyor: Birden ziyade sefer yanıp sönen FRB’ler ve tekrarı olmayan tek seferlik FRB’ler. Bilim kişileri, uzun müddettir yaptıkları çalışma neticesinde tekrar eden süratli bir radyo patlamalarının lokasyonunu 2. kere belirlemeyi başardı.

Fizik ve astronomi kısmından Sarah Burke-Spolaor, FRB’ler için menşe galaksiyi belirlemenin, FRB’lerin ne cins ortamlarda yaşadıklarını ve ne üretebileceklerini anlamak için kritik bir ehemmiyete sahip olduğuna dikkat çekiyor. Araştırma ekibi, bu değerli keşif için New Mexico’daki devasa radyo teleskobu CHIME’yi kullandılar.

Keşfe dair en farklı bulgu ise tekrarlayan FRB’nin Samanyolu gibisi bir sarmal gökadanın dönen bir kolunda olmasıydı. Kelam konusu süratli radyo patlamasının başkalarına nazaran Dünya’ya daha yakın konumda olduğunu belirten araştırmacılar, bu tekrarlayan FRB’lerin muhtemelen güçlü manyetik ortamlara sahip nötron yıldızları tarafından üretildiğini düşünüyor.

Dünya’dan yarım milyar ışık yılı uzaklıkta, “FRB 180916” olarak isimlendirilen bu patlamanın aslının, hızlı radyo patlamalarının gerisindeki gizemleri çözebilecek daha çokça çalışmaya imkan sağlaması bekleniyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek