‘Y2K’ Hatası, 20 Yıl Sonra Yeniden Ortaya Çıktı

 ‘Y2K’ Hatası, 20 Yıl Sonra Yeniden Ortaya Çıktı

Yeni milenyuma girmenin eşiğindeki beşerler, ‘Y2K’ ismi verilen bir kusur nedeniyle bilgisayarların 2000 yılında çalışmayı bırakacağını ve bunun ‘dijital kıyamet‘ olacağını düşünüyorlardı. Velev o yıllarda Y2K yanlışının tüm yerküredeki muhabere, finans ve gayrı sistemler için çok büyük problemlere yol açması bekleniyordu.

Elbette beklenen olmadı zira yeni bin yılın neden olduğu teknik sıkıntıların birçok küçük ve halledilebilirdi. Şimdiyse benzeri sıkıntılar, aradan geçen tam 20 yılın akabinde 2020 yılına hazır olmayan sistemler için tekrardan ortaya çıkmaya başladı. Pek çok kişi tarafından ‘Y2020’ olarak isimlendirilen bu cürüm; otoparklar, medya oyunları ve iş bölgelerindeki muharrir kasalara kadar pek çok sistemin çalışmasını aksattı.

Günah münasebetiyle pek çok sistemde sorun yaşandı:

The New York Times’ın bildirdiğine nazaran New York’taki otopark sayaçları, 1 Ocak 2020 tarihinde kart ile yapılan ödemeleri reddetmeye başladı. Bunun nedeniyse New York ve başka ABD kentlerinde bu sayaçları çalıştıran şirket olan Parkeon’un güvenlik ayarlarını güncellememesiydi. Kent umumunda sırf nakit ya da ParkNYC pratiği aracılığıyla yapılan ödemeleri kabul eden 14.000 otoparkın manuel olarak güncellendiği tabir edildi.

Öte yandan sorun sadece New York’taki otopark sayaçlarıyla sonlu değildi. Polonyalı Novitus firması tarafından üretilen binlerce müellif kasa, kayıt saatindeki bir aksaklık nedeniyle makbuz yazdıramadı. Velev bir medya oyunu olan WWE 2K20, 1 Ocak 2020’nin gece yarısında çalışmayı durdurdu. Oyuna girmek isteyen oyuncular da tahlili kullandıkları cihazın tarihini 2019’a döndürmekte buldular.

Bilgisayar programcısı Jef Poskanzer, attığı tweette bu sorunu şu formda özetledi: “Görünüşe nazaran azımsanmayacak ölçüde sistem #Y2020 yanlışıyla karşılaşıyor. Y2K için geliştirilen bir tahlil, bu sorunu 20 yıl erteledi; 00-19 arası 2000’ler ve 20-99 arası 1900’ler olarak yorumlandı. 20 yıl sonra artık, bu sistemlerin kimileri hâlâ tasarrufta ve 1920 yılında olduğumuzu düşünüyor.”

2000 yılından beri pek çok şey değişti. Akıllı telefonlar, tabletler ve giderek daha da güçlenen bilgisayarlar hayatımızda değerli bir bölge edindi. Sinemalar, seriler ve şarkılar 20 yıl evvel çok az kişinin hayal edebileceği bir formda internet üzerinden yayınlanıyor. Tüm bunlara karşın yeni bir yıla girmek üzere hayli yalın görünen bu sistemsel kusur, 2020 yılında dahi önümüze çıkabiliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek