Xiaomi, Olası ABD Yasağına Karşı Önlemler Almaya Başladı

 Xiaomi, Olası ABD Yasağına Karşı Önlemler Almaya Başladı

Bildiğiniz üzere ABD’nin kara listesine giren teknoloji şirketlerinden biri de Huawei oldu. Xiaomi’nin de bu listeye girmesi durumunda alacağı tedbirlere yönelik açıklamalar geldi. Xiaomi eser yöneticisi Abi Go, bir röportajda yaptığı açıklamalarda ABD’nin yasaklarını da kapsayan kimi ilgi cazibeli mevzulara değindi.

Xiaomi, ABD hükümetinden gelebilecek bir ticaret yasağına karşı hazır üzere görünüyor. Şirketin üst seviye çalışanlarından gelen açıklamaya nazaran Xiaomi, ABD şirketlerine hiçbir formda bağlı olmadan akıllı telefon üretmek için çalışmalara başladı bile. Xiaomi’nin global eser yöneticisi, “Bu bahisteki çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz lakin şu anda ABD ile aramıza rastgele bir anlaşmazlık yok. Velev Qualcomm ve Google üzere ABD şirketleri ile halihazırda iş birliği içinde çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

Xiaomi, geleceğini garanti altına almak istiyor:

Xiaomi sözcüsü, yaptığı açıklamalarda şu kelamları söyledi; “Geleceğe yönelik yedek bir planınızın olması her hengam yeterlidir ve şu anda biz buna sahibiz. Akıllı telefonlarımızı ABD’ye bağlı olmadan ve Çin’de üretmek için epey büyük yatırımlar yapıyoruz. Şirket olarak yaptığımız planların ve izlediğimiz yolun, siyasi koşullardan etkilenmesini istemiyoruz. Bu nedenle bu yerdeki çalışmalarımıza gelecekte de sürat kesmeden devam edeceğiz. Şirket olarak, rakip firmaların izlediği yolu umursamayıp, yapabileceğimizin en düzgününü yapmanın en kıymetli amaç olduğuna inanıyoruz. Elbette yarışma sayesinde daima kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Biz de bu yolda kendi fikirlerimizle en uygun formda ilerlemek istiyoruz.”

Akıllardaki en kıymetli sorulardan biri ise Xiaomi’nin akıllı cihazlarında hangi yazılımı tercih edeceği. Xiaomi, Harmony OS yazılımını tercih ettiği takdirde Google’ın mobil OS piyasasındaki üstünlüğünü kaybetmesi de olasılıklar arasına girecek gibi gözüküyor.

Xiaomi ve ABD arasındaki bağlantıların nasıl gelişeceğini vakit gösterecek. Gelgelelim Xiaomi, bu mevzuda tedbirlerini şimdiden almış üzere gözüküyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek