Xiaomi, MIUI Güncellemelerini Neye Göre Yayınlıyor?

 Xiaomi, MIUI Güncellemelerini Neye Göre Yayınlıyor?

2019 yılının en tanınan akıllı telefon üreticilerinden bir tanesi hiç elbet Xiaomi‘ydi. Çinli teknoloji devi, 2019 yılında ürettiği acilen her akıllı telefon modeliyle tüketicilerin dikkatini çekmeyi başardı ve şirket, bu durumu 2020 yılında da sürdürmek istiyor üzere görünüyor. Üstelik Xiaomi’nin kullanıcılarına sunduğu MIUI arayüzü de tüketicilerin büyük bir kısmı tarafından sevilerek kullanılıyor.

Xiaomi bir müddet evvel, MIUI 11isimli son arayüzünü kullanıcıların hizmetine sundu. Ama kullanıcılar, bu güncellemeyle ilgili umumî bir baş karışıklığı yaşadılar. Zira kullanıcılar, Xiaomi’nin tam olarak hangi modellerinin MIUI 11 güncellemesini alacağını ve güncellemelerin ne vakit sunulacağını çözümleyemediler. Bu haberimizde sizlerle, Xiaomi’nin global çapta bu güncellemeleri nasıl sunduğuna bakacağız.

Xiaomi, geliştirdiği MIUI arayüzlerini birinci olarak beta sürümüyle test ediyor. Şirket, test cihazlarına gönderdiği yeni sürümünü “MIUI Küresel Stable Beta ROM” olarak isimlendiriyor. Test cihazlarına sunulan beta sürümler, yeni bir MIUI sürümünün global yazılımının en temel noktasını oluşturuyor ve farklı modellerdeki cihazlar, bu yeni arayüzün nasıl çalıştığını uzunca bir müddet deneyimliyor.

Xiaomi, MIUI Küresel Stable Beta ROM’ları test ederken velev istemez birtakım meselelerle karşılaşıyor ve bu meselelerin düzeltilmesi için gerekli çalışmaları yapıyor. Yapılan testler, yeni MIUI arayüzünde hiçbir sorun kalmayana kadar devam ediyor ve en ahir da Xiaomi, beta sürümü değiştiriyor ve “Global Stable ROM” haline getiriyor. Yani sonuncu sürüm ortaya çıkmış oluyor.

Xiaomi, sonuncu MIUI sürümünü elde ettikten sonra aşama aşama sunmaya başlıyor. Birinci etapta rastgelekullanıcılar için yeni MIUI sürümünü sunmaya başlıyor. Zira Xiaomi, her şeye karşın kimi sıkıntılar yaşanabileceğini biliyor ve sonunda de risk orantısını minimalize etmiş oluyor. Bu süreçte rastgele bir sorun yaşanmadığı takdirde, kelam konusu MIUI güncellemesi tüm kullanıcılara gönderiliyor.

Global Stable Beta ROM’lar; Endonezya, Rusya, Avrupa ve Hindistan üzere ortamlarda şahsileştirilmiş MIUI deneyimleri sunuyor. Zira tüketiciler, kesimler kapsamında farklı gereksinimlere ihtiyaç duyuyorlar ve Xiaomi de bunun için gerekli çalışmaları yapıyor.

MIUI Küresel Stable ROM sürümlerini akıllı telefonunuz ya da bilgisayarınız üzerinden indirmek istiyorsanız, sürüm kodunu denetim ederek kendinizi koruyabilirsiniz. Dilerseniz artık de yeni bir MIUI güncellemesi aldığınız vakit sürüm denetimini nasıl yapacağınıza bir örnekle değinelim.

Diyelim ki telefonunuza yukarıda gördüğünüz üzere “MIUI V11.0.2.0.PFLINXM” isimli bir güncelleme gelmiş olsun. Bu güncellemenin V.11.0.2.0 yazan kısmını anlayabiliyoruz. Bu kısım, sunulan MIUI 11 güncellemesinin sürümünü açıklıyor. Evet ya “PFLINXM” ibaresi ne meale geliyor? İşte bu kısım, telefonunuza gelen güncellemenin sahiden size ilişkin olup olmadığını anlamanıza yardımcı oluyor.

  • Görmekte olduğunuz birinci harf, sunulan MIUI sürümünün hangiAndroid versiyonunaait olduğunu ortaya koyuyor. P harfi, Android 9 Pie’yi temsil ediyor.
  • “FL” ibaresi ise bu sürümün Xiaomi’nin alt markası olan Redmi‘ye ilişkin olduğunu ortaya koyuyor. Yani kullandığınız telefon Redmi ise bu ibareyi görüyorsunuz.
  • “IN” ibaresi, kelam konusu güncellemenin hangi yer için sunulduğunu gösteriyor. Bu bağlamda “IN” Hindistan’ı, “RU” Rusya’yı, “ID” Endonezya’yı, “EU” Avrupa’yı, “CN” Çin’i ve “MI” de diğer tüm kesimler mealine geliyor. Burada bölge alan ibare, telefonu satın aldığınız nahiyeye nazaran değişiklik gösteriyor.
  • En sonda bölge alan “XM” ise MIUI’nin versiyon kodunu gösteriyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek