Windows Terminal’e Retro Arayüz ve Yeni Özellikler Geliyor

 Windows Terminal’e Retro Arayüz ve Yeni Özellikler Geliyor

Microsoft, geçtiğimiz yıl Windows Terminal adlı yeni komut satırı tatbikini yayınladı. Şirket, terminal tatbikini Windows 10’da daima olarak geliştiriyor ve önümüzdeki hafta arayüzüne retro stili efektler getirecek yeni bir güncelleme yayınlamaya hazırlıyor. CRT monitörleri özlediyseniz, bu özellik tam size nazaran.

Windows Terminal’i nostaljik bir görünüme kavuşturan özellik, yeni güncellemeyle birlikte deneysel olarak aktifleştirilecek. Microsoft, komut satırı uygulamasına retro dizaynın yanı sıra yeni işlevler de ekleyecek. Artık çeşitli komutlardan giriş yahut çıkış bulmak için terminal sekmeleri arasında arama yapabileceksiniz.

Windows Terminal’e nostaljik bir arayüz geliyor

Ayrıca sekmelere tekrar boyutlandırma özelliği de gelecek ve tek bir ekrana daha çokça sekme sığdırabileceksiniz. Microsoft ayrıyeten, tüm terminal profilleri için tıpkı ayar setini uygulamak tarafına, her profile başka ayarlar belirleme imkanı sunacak. Yani terminal ayarları, profillere nazaran kişiselleştirilebilecek.

Windows Terminal için en son, bölünmüş görüntüleme desteği sunan bir güncelleme yayınlanmıştı. Artık Terminal içindeki birebir sekmede yan yana açabileceğiniz birden ziyade komut satırı kullanabileceksiniz. Microsoft, çalışanları için yeni değişiklikleri içeren bir test sürümü yayınladı ve yeni özellikler 14 Ocak’ta tüm kullanıcılara sunulacak. Microsoft’un Windows Terminal’de yaptığı değişiklikleri şirketin GitHub deposundan takip edebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek