Windows 7’nin Sonu, PC Devrinin de Sonunu Getirecek

 Windows 7’nin Sonu, PC Devrinin de Sonunu Getirecek

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft’un efsane işletim sistemlerinden bir tanesi olan Windows 7, 14 Ocak itibarıyla son güncellemesini alacak. Microsoft, yarın sunacağı güncellemeyle birlikte Windows 7 kullanıcılarına bir daha güncelleme sunmayacak ve bu durum, 10 yıllık bir geçmişi olan Windows 7’nin sonunu getirmiş olacak.

Microsoft, Windows 7 kullanıcılarının ne kadar inatçı olduğunun farkında. Lakin Windows 7, yalnızca günlük kullanıcılar değil hala pek çok kurumsal firma tarafından da kullanılıyor. Velev bu nedenle teknoloji devi, kurumsal firmalar için yeni bir tatbik başlattı ve bu pratik kapsamında Windows 7’nin belli başlı bir fiyat karşılığında bir müddet daha güncelleme almasını sağlayacak.

Yapılan son araştırmalar, yerküre üzerinde 1.2 milyar Windows PC’nin olduğunu ortaya koyuyor. Tekrar araştırmalara nazaran 1 milyar Windows kullanıcısı, Windows 10’dan güç alıyor. Geçmişe kalan yaklaşık 200 milyon kullanıcının ise Windows 7 kullandığına inanılıyor. Yani yarın itibarıyla 200 milyon kadar bilgisayar, Microsoft’tan aldığı desteğin sonuna gelmiş olacak ve güvenlik tehditlerine karşı savunmasız olacak.

Windows 7, piyasaya sürüldüğünde elbette pek çok avantaj sunuyordu. O günün teknolojilerini en son noktada deneyimleme imkanı sağlayan Windows 7, kullanıcıların Windows Vista ve Windows 8 serisini yok saymasına neden oldu. Bu da yıllar içerisinde hem bir alışkanlık hem de fanatizm oluşturdu. Lakin Windows 7’nin sonuna gelinmesinin, PC çağının da sonunu getireceğine inanılıyor.

Dünya umumunda PC bölümü, mahsusen de son 7 yıldır daralma yaşıyor. Yalnızca geçtiğimiz yıl PC satışlarında bir yükseliş yaşandı. Bunun nedeni ise kimi tüketicilerin, Windows 7’den vazgeçmeleri ve Windows 10’a geçmek için yeni bir bilgisayar almalarıydı. Fakat PC’nin mahallini akıllı telefon ve tablet üzere yardımcıların alışı, PC satışlarındaki düşüşü tetikliyor.

Tüketiciler artık, muhtaçlık duymadıkları takdirde PC’lerini çalıştırma muhtaçlığı duymuyorlar. Ayrıyeten yeni bir eser almak isteyen tüketiciler, masaüstü ya da dizüstü PC’ler mekanına tablet ya da ikisi bir arada eserleri tercih ediyorlar. Hal bu türlü olunca da PC’lerin parlak günleri, her geçen gün biraz daha uzaklaşıyor. Dolayısı ile Windows 7’den vazgeçen milyonlarca kullanıcı, Windows 10’a geçiş yapmak alanına akıllı telefon ve tabletlere yönelecek.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek