Wikipedia Engeline İlişkin Karar Resmen Kaldırıldı

 Wikipedia Engeline İlişkin Karar Resmen Kaldırıldı

Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla Wikipedia’nın Türkiye’de tekrar erişime açılması için bir handikap daha kalktı. Bu sabah Resmi Gazete’de yayımlanan Anayasa Mahkemesi’nin kararına armoni sağlayan son karara nazaran Wikipedia’nın önünde tüzel ket kalmadı.

Anayasa Duruşması, 2017’den bu yana yürürlükte olan Wikipedia erişim pürüzünün arkasındaki sebeplerin “net olarak anlaşılamaması” nedeniyle sitenin tekrar erişime açılmasını istemişti. Wikimedia Vakfı ile uzun vadedir yapılan görüşmeler de olumlu sonuca ek sağlamış görünüyor.

Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin Wikipedia kararı:

Anayasa Duruşması Umumi Şurası tarafından UYAP haber sistemi üzerinden aktarılan birinci karara ait Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği, beğenilen olan erişim keti kararını tekrar ele aldı.Yapılan incelemeler sonucunda, Wikipedia’ya tekrar erişimin sağlanması kararı verildi.

Bu karar ile birlikte, Wikipedia’nın önündeki bir tüzel handikap daha ortadan kaldırılmış oldu. Bundan sonraki süreç ise BTK’ya emanet. BTK, alınan tüzel kararlar neticesinde, Wikipedia’nın erişim yasağını her an kaldırabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek