Wi-Fi Tam Çekerken İnternet Neden Yavaşlar? İşte Çözümü

 Wi-Fi Tam Çekerken İnternet Neden Yavaşlar? İşte Çözümü

İnternet suratının olması gerekenden düşük olmasının birçok beklenen sebebi var. Örneğin internete bağlanmaya çalıştığınız cihazda sorun olabilir, modeminizde ya da yönlendiricinizde işler yolunda gitmiyor olabilir. Velev kablosuz temaslarda Wi-Fi sinyali çok güçlü olmasına karşın internet suratınızda düşüklük yaşıyor olabilirsiniz. Böylesine ziyade olası sebep varken sorunun neyden kaynaklandığını bulmak zorlaşabilir.

Bahsettiğimiz zorluğu gidermek ismine düşük internet suratı sorunu yaşarken uygulayabileceğiniz tahlil tekniklerini olağandan ayrıntılıya akıllıca sıraladık. Sizin tarafınızdan asıllı bir sorun yaşıyorsanız metnin sonuna ulaştığınızda sıradan internet suratınıza kavuşmuş olacaksınız.

Başlamadan evvel aklınızda bulunma ihtimali olan bir soru işaretine açıklık getirelim ki sorunun neyden kaynaklandığını bulmaya çalışırken daha az zorlanın. İnternet suratınızın düşük olmasına karşın Wi-Fi çekim gücünün yüksek olması başınızı karıştırıyor olabilir. O yüzden öncelikle bu durumun sebebini açıklayalım.

Wi-Fi tam çekse de bu internet suratınızın mutlaka yüksek olacağı manasına gelmez:

Kablosuz ilişkilerde modeme olan yakınlığın süratle akıllıca orantılı olduğu düşünülür. Aslında sahih olan bu niyet, birtakım koşullar altında doğruluğunu yitirebiliyor. Birinci olarak bir baş karışıklığını giderelim. Sonrasında internet temasınızı olması gerektiği sürate nasıl getirebileceğinizin yollarını anlatmaya başlayacağız.

Wi-Fi simgesinde gösterilen çekim gücü yalnızca internete bağlanan cihazınızın modemle ne kadar sağlıklı bir muhabere kurabildiğini gösterir. Yani sorun direkt modeminizde ya da cihazınızda ise modemle cihazın kurduğu irtibat internet suratının yüksek olacağı mealine gelmez.

Tabii ki güzel bir temas, interneti verimli bir halde kullanmanın kilit noktalarından biridir. Fakat Wi-Fi temasının tam çekmesi her devir için interneti verimli bir halde kullanabileceğiniz mealine gelmez. O yüzden biz de Wi-Fi tam çekmesine karşın yavaş olan internet ilişkinizi düzeltmenize yardımcı olabilecek birkaç usul paylaşacağız.

Wi-Fi sürat sorunu tahlil yolları:

İnternet yavaş demeden evvel birden ziyade siteye girmeyi deneyin:

Yaşadığınız sorunu şimdi bir ya da iki siteye bağlanmaya çalışırken tecrübe ediyorsanız, birinci olarak birkaç farklı siteye bağlanmaya çalışarak sizin tarafınızda bir sorun olduğundan emin olun. Bazen bağlanmaya çalıştığınız sitenin sunucularında yaşanan aksaklıklardan ötürü kendi internetiniz yavaşmış üzere düşünebilirsiniz.

Eğer öteki sitelerde de sorun yaşıyorsanız bir de farklı cihazlar ile internet irtibatınızı denetim etmenizi öneriyoruz. Böylece sorunun cihaz ile alakalı olup olmadığının tespitini yapabilirsiniz. Öbür cihazlarda da sorun devam ederse ya da deneyebileceğiniz farklı bir cihaz yoksa bir sonraki adımlara geçebilirsiniz.

Wi-Fi sürat testi yaparak kullandığınız tarife ile karşılaştırın:

Sorunun sizden asıllı olduğuna karar verip tahlil yollarını tatbike başlamadan evvel sürat testi yaparak emin olmanızda yarar var. Wi-Fi sürat testine başlamadan evvel hâli hazırda interneti kullanan tüm süreçleri durdurun ki aldığınız sonuç yanıltıcı olmasın.

Testi gerçekleştirmek için Speedtest.net üzere emniyetli siteleri kullanabilirsiniz. Testin ahir “Download” sekmesi altında aldığınız sonucun kullandığınız internet paketinizle orantılı olup olmadığını denetim edin. İnternet suratınızı bilmiyorsanız faturanızda ya da internet sağlayıcınızın internet sitesinde ilgili bilgiyi bulabilirsiniz.

Hız testi tamamlandıktan sonra aldığınız sonuç kullandığınız internet paketiyle entegrasyonlu değilse bir sonraki adıma geçin. Şayet aldığınız sonucun gerçek olduğunu düşünüyorsanız adımlara devam etmeden evvel internet sağlayıcınızla bu aşamada görüşmenizde yarar var.

Ağ bağdaştırıcılarınızı güncelleyin:

Yavaş internet sıkıntısını bir bilgisayarda yaşıyorsanız buna sebep olan şey yeni olmayan ağ bağdaştırıcıları olabilir. Ağ bağdaştırıcılarını bulmak ve güncellemek için yapmanız gereken şey hayli olağan. Birinci olarak “Aygıt Başkanı” isimli uygulamayı çalıştırın. Açılan ekranda “ bağdaştırıcıları” isimli sekmeyi genişletin.

Birden ziyade bağdaştırıcı görüntülenebilir. Şayet simgesinde sarı üçgen içinde ünlem işareti gösteren bir bağdaştırıcı bulunuyorsa bir sorun var demektir. Ünlem işareti olan bağdaştırıcıya sağ tıklayarak “Sürücüyü güncelleştir” seçeneğine basabilirsiniz. Şayet bu biçimde yenileştirme sürecini gerçekleştiremezseniz eserin kendi internet sitesine girerek en yeni sürücüyü indirip kendiniz kurabilirsiniz.

Art planda interneti kullanan pratikler olup olmadığını denetim edin:

Bilgisayarınızda size fark ettirmeden internete bağlanarak yavaşlamaya sebep olan pratikler olabilir. Hangi tatbikin ne kadar internet kullandığını görmek için birkaç olağan adımı pratiğiniz gerekiyor:

  • Hizmet başkanını açın.
  • Performans” sekmesine tıklayın.
  • Sol taraftan “” seçeneğine basın.
  • Aşağıda bulunan “Menşe İzleyicisini ” tuşuna tıklayın.
  • Açılan pencerede “ Aktifliği olan Süreçler” kısmını inceleyin.

Ağ Aktifliği olan Süreçler kısmında o sırada interneti kullanan tüm tatbikler ve ne kadar done kullandığı görüntülenecek. Data tasarrufunun seviyesini görmek için “Gönder (B/sn)” isimli sekmeye bakmanız gerekiyor. İsterseniz çok tasarruftan az tasarrufa yanlışsız sıralamak için “Gönder (B/sn)” tuşuna basabilirsiniz. Ne olduğunu bilmediğiniz pratiklere sağ tıklayarak “Süreci Sonlandır” tuşuna basın.

Modeminizi ve varsa yönlendiricinizi kapatıp yine açın:

Çok bâriz üzere görünen bir tahlil olsa da modem ve yönlendiricileri birinci aşamada tekrar başlatmanız gerektiğini hatırlatmak istedik. Karmaşık süreçler gerçekleştiren birden fazla elektronik alet üzere modem ve yönlendiriciler de bir noktada yaşadıkları bir tıkanma sonucunda çalışmaları gerektiği üzere çalışmayabilirler.

Modem ve yönlendiricilerinizi tekrar başlatmak için birinci olarak güç düğmelerine basarak kapatın. Daha sonra güç kablolarını çıkarıp birkaç dakika bekleyin. Kabloları takıp cihazları tekrar başlattığınızda modemin internet kontağı kurması biraz vade alabilir. Modeminizin üstündeki internet sembolünün altındaki ışık yanmaya başladıktan sonra internetin ne durumda olduğunu test edebilirsiniz.

İnternete bağlı cihaz sayısını azaltın:

Evinizde interneti kullanan farklı cihazlar varsa şimdilik interneti kullanan cihaz sayısını teğe indirin. İnternet süratiniz o sırada bağlı olan tüm cihazlara yetecek kadar yüksek olmayabilir. Münhasıran indirme yapan, Netflix üzere yayın servislerine bağlı cihazlar varsa internet süratiniz olumsuz yanda etkileniyor olabilir.

Eğer sorunu bu formda çözdüyseniz, birebir devirde sık sık yaşadığınız bir sorun ise kullandığınız internet paketinizi yükseltme vaktiniz gelmiş olabilir. Sorun düzelmediyse bir sonraki adıma geçerek tahlil yollarını denemeye devam edebilirsiniz.

DNS adresinizi değiştirin:

Cihazınızın kullandığı DNS adresi alışılagelmiş kurallar altında internet sağlayıcınız tarafından sağlanır. Şayet sağlayıcınız tarafından verilen DNS adresinde bir yavaşlama laf hususuysa bu sizin internet suratınızı da etkileyecektir. Zira DNS internette yaptığınız her şeyden sorumludur. DNS’in çalışma mantığını bir örnek üzerinden açıklayarak daha düzgün bir anlatım sağlayabiliriz:

Bir cihaz üzerinden “www.youtube.com” adresine bağlanacağınız hengam, cihaz bağlı olduğu DNS adresine “www.youtube.com sitesinin IP adresi ne?” biçiminde bir soru yönlendirir. DNS adresinin verdiği yanıttan sonra cihaz bu IP adresine bağlanır. Şayet DNS adresinde bir yavaşlık laf hususuysa cihazın aldığı yanıtta gecikme olur. Binaenaleyh internet suratı yavaşlar.

Böylelikle Wi-Fi tam çekerken yavaş olan internet derdini nasıl çözebileceğinizi anlattığımız metnimizin sonuna geldik. Dileriz yaşadığınız sorunu verdiğimiz tahlil yollarıyla birlikte giderebilmişsinizdir. Şayet denediğiniz hiçbir formül sorunu çözmediyse kullanıcı tarafından çözülemeyecek bir durumla karşı zıdda olabilirsiniz. İnternet sağlayıcınızla ilgili umum bir sorun olmasa da onların müdahalesi gerekiyor olabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek