WhatsApp’ta Yayılan ‘Yeni Yıl Virüsü’ Tehlikesi

 WhatsApp’ta Yayılan ‘Yeni Yıl Virüsü’ Tehlikesi

Yeni yayılmaya başlayan ‘Yeni Yıl Virüsü’ web kullanıcılarının, özellikle de akıllı telefon sahiplerinin başını ağrıtıyor. Basit bir ileti olarak kendini gösteren virüs, bilmeden tıklayan kişiyi zararlı bir siteye gdolayıyor. Ülkemizde hemen hemen yayılmamış olan virüs için tedbir almakta yarar var.

Zararlı yazılımlar web kullanıcılarının gizlilik ve güvenlik haklarını ihlal etmeye devam ediyor. Her yıl minimumından birkaç yaygın virüs, web aleminde trend olarak kendinden korkutmayı başarıyor. Bu yılsa bu virüs akımlarına popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp üzerinden bulaşan bir virüsle başlamış bulunuyoruz.

Son birkaç saattir hakkında çok fazla mevzuşulan ‘Yeni Yıl Virüsü’, insanoğluı tedirgin etmeye başladı. Bu virüs aslına bakarsak çok sıradan ve basit görünümlü olsa da lüzumlu şartlar sağlanırsa hakkaten tehlikeli bir hale gelebiliyor.

Virüsün içinde ne olduğu sıradan fakat rahatsız edici

‘Yeni Yıl Virüsü’ zararlı dosyalar içeren internet sayfalarına yönlendiren WhatsApp mesajlarıyla yayılıyor. Bu mesajlarda bulunan bağlantılara tıkladığınız takdirde akıllı telefonunuza veya bilgisayarınıza bulaşabilecek virüsün yolunu açmış oluyorsunuz. Bununla birlikte rahatsız edici, sürekli rağmenıza çıkan reklamlar, kişisel veri talepleri ve bazı servislere üyelik teklifleri de başınızı ağrıtabilir.

Virüs bazı ülkelerde yayılmakta ve şu anda ülkemizdeki web kullanıcıları için büyük bir risk teşkil etmiyor. Tabii ki internette hiçbir şey yayılmak için uzun bir süre gerektirmiyor. Bu nedenle bilgilenmekte ve önlem almakta fayda var.

Virüs iyi mi saptanabilir?
‘Yeni Yıl Virüsü’nün kendini pazarlama yöntemi oldukça bayağı ve aslına bakarsak zararlı bir içeriğe yönlendirdiği çok belli. Virüs, WhatsApp üzerinden yollanan ve zararlı linki içeren bir selamlama bildiriı olarak kendini gösteriyor. Bu devirde web hakkında ortalama bilgisi olan kimse belirsiz bir link içeren bir selamlama iletiına tıklamaz. Sadece internet alemi hakkında yeterince bilgisi olmayan birçok insan WhatsApp’ı etken olarak kullanıyor ve bu da tüm kullanıcıları virüsün kolay hedefi haline getiriyor. Bu yüzden dikkatli olmanızda fayda var.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek