Vikinglerin, Grönland’ı Neden Terk Ettikleri Ortaya Çıktı

 Vikinglerin, Grönland’ı Neden Terk Ettikleri Ortaya Çıktı

Northwestern Üniversitesi Yerküre ve Gezegen Bilimi Departmanında iklim bilimci olan Yarrow Axford, yaptığı çalışmalarda Arktik bölgedeki ve alp dağlarındaki dalgalanmalara odaklanıyor. Axford, geçtiğimiz sene yayınladığı araştırmasında ise uzun vadedir merak edilen bu bahis üzerinde çalıştı.

45 yaşındaki doçent tabip, geçtiğimiz sene yayınladığı araştırmada, tarihte yerkürenin kuzey enlemlerinde yaşamış olan Vikinglerin, 1450 yılında Grönland’dan bir anda yok olması üzerine odaklandı. Chicago Business da Axford ile yayınladığı araştırma üzerine bir röportaj gerçekleştirdi.

Vikingler, Grönland’ı neden terk etti?

Axford, bu araştırma için ortamdaki eski yerleşim bölgelerinden bir adedinin yakınlarında bulunan bir çamur gölünde çalışıklarını ve Vikinglerin bu ortama yerleştikleri dönmemde, bu ortamın görece sıcak olduğunu lisana getirdi. Araştırmacı, sıcaklıkların kesimdeki yerleşkelerin çökmeye başlamasıyla birlikte düşmeye başladığını da lisana getirdi.

Tüm bunlar göze alındığında Vikinglerin, Grönland’ı terk etmelerinin sebebi iklim üzere dursa da Yarrow Axford’a nazaran bu, sebeplerden yalnızca bir tanesi. Araştırmacı, yerdeki ömrün vesair sebepler nedeniyle de zorlaşmaya başlamış olabileceğini söz etti. Axford, bu mevzuya örnek olarak ise Avrupa’da yaşanan illetlerin ve toplumsal değişimlerin ticareti kesintiye uğratmış olabileceğini söyledi.

Bu antik Nordik ırka dair bilinen bir gayrı farklı haber de Vikinglerin, yeni kıtaya yeni Amerika kıtasına Cristof Kolomb’dan evvel ulaşmış olmaları. Vikinglerin inançlarına dair bilinen şey ise klasik German rablerine taptıkları lakin sair German mitolojilerinin tersine Vikingler de Loki üzere figürler de bulunuyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek