Valve’ın Kayıp Projesi F-Stop, Bir Videoda Ortaya Çıktı

 Valve’ın Kayıp Projesi F-Stop, Bir Videoda Ortaya Çıktı

Oyunseverlerin çok yeterli bildiği ünlü oyun paketi Orange Box’ın piyasaya sürülmesinden kısa bir müddet sonra Valve’ın dimağı Gabe Newell, stüdyosunda yeni bir yaratıcılık dalgası yaratmasını umduğu bir seri deneye başladı ve bunlara Yönlendirilmiş Tasarım Deneyleri ismini uygun gördü. Bunlardan birinin F-Stop olarak isimlendirildiği açıklandı. Lakin daha sonra bilinmeyen sebeplerden dolayı bu girişim hakkında konuşulmamaya başlandı.

F-Stop hakkında çok az şey bilinmesinin nedenlerinden biri, Valve’in bu bahiste konuşmayı reddetmesi diyebiliriz. Bunun sebebi için ise görünüşe nazaran bir gün onu elverişli bir oyuna dönüştürecekleri umudunu hala taşımaları olduğunu söylemek alansız olmaz.

F-Stop hakkında birinci detaylı görüntü

Tüm bunlar sürerken, Lunch House Software tarafından yapılan Exposure isimli, çok yakında gelecek bir YouTube serisi, yalnızca F-Stop‘un nasıl çalışacağını açıklamakla kalmayacak, aslında girişimin artık harekete geçmesini sağlayacak üzere görünüyor.

Video açıklamasında kullanılan “Kullanılan mekanik, spekülasyon yahut kulaktan dolma haberlere dayalı değildir. Bunun bölgesine, pozlama, Valve’nin kendi F-Stop’unun yepyeni resmi kodu yahut düzgün bir formda isimlendirildiği üzere diyafram kamerası kullanılmaktadır.” açıklaması, tezleri doğrular nitelikte görünüyor. Ayrıyeten Valve şirketi tarafından orjinal kodların kullanılmasına müsaade verilerek Lunch House Software’in girişiminin devam etmesi için açık müsaade verildiği de metne eklenmiş durumda.

Klipteki manzaraların, oyun yerküresini yeterli bilen şahıslar tarafından kasım ayında piyasaya sürülen Superliminal ile benzetileceğini kestirim ediyoruz. Tahminen de Valve tam da bu yüzden girişimin devamı için yeşil ışık yakmıştır, ne de olsa başınızdaki plan bir oburu tarafından çoktan gerçeğe dönüştürüldüyse bunu bir sır olarak saklamanın pek bir manası kalmıyor. Şimdilik yalnızca bir belgesel çalışması üzere lanse edilen görüntünün yakın gelecekte ne üzere sonuçlar doğuracağını daima birlikte bekleyip görelim.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek