Valve, SteamVR’nin Artık macOS’u Desteklemeyeceğini Açıkladı

 Valve, SteamVR’nin Artık macOS’u Desteklemeyeceğini Açıkladı

Geleceğin teknolojisi olarak nitelendirilen sanal gerçeklik, günümüzde yavaş yavaş da olsa kişilerin hayatında mekan edinmeye başladı. Sanal gerçekliğin en çok kullanıldığı ortamlardan biriyse medya oyunları olarak önümüze çıkıyor. Oyuncular, bu teknoloji sayesinde bir oyunun yerküresine tam manasıyla dâhil olabiliyor.

En büyük oyun platformu olan Steam de elbette sanal gerçeklik konusunda sessiz kalmamıştı. Şirket, oyuncuların VR oyunlara erişmelerine imkân tanıyan SteamVR’yi çıkarmıştı lakin bugüne kadar Windows, Linux ve macOS platformlarında desteklenen SteamVR, artık macOS’u desteklemeyecek.

macOS artık desteklenmeyecek:

Steam Topluluğu sahifesinde sırf bir paragraftan oluşan bir duyuru paylaşan Valve, macOS kullanıcıları için üzücü haberi verdi. Platform, bundan sonra SteamVR’nin macOS’a desteğini kestiğini ve Windows ve Linux işletim sistemleri üzerine odaklanacağını açıkladı.

Valve tarafından yapılan açıklamada bugüne kadar macOS işletim sistemi üzerinden SteamVR kullananlar için o kadar da bed olmayan bir tavsiyeye de yan verildi. Platform, macOS kullanıcılarının ‘legacy (eski)’ sürümleri kullanarak SteamVR’ye erişebileceklerini söyledi.

SteamVR, macOS için birinci olarak Apple’ın WWDC 2017 etkinliğinde yaptığı duyuruyla önümüze çıkmıştı gelgelelim o devrandan beri Apple, platforma destek vermek konusunda biraz artta durmuştu. Geçtiğimiz yıllarda Valve ve Apple’ın artırılmış gerçeklik gözlüğü üzerinde çalıştığı duyurulmuş, son zamanlardaysa Apple’ın kendi AR/VR teknolojisini üreteceği argüman edilmişti.

Yakın bir vakitte Valve donanımı için yapılan bir anketteyse macOS kullanıcılarının Steam’de neredeyse hiç taraf kaplamadıkları ortaya çıkmıştı. Bu anket sonucunda Steam kullanıcılarının sadece %4’lük kısmının macOS işletim sistemi kullandığı, geri kalan kısmınsa Windows ya da Linux kullandığı sonucuna varılmıştı. Doğal tüm bu şeyler bir araya gelince Steam’in macOS’a bir formda daha az destek vereceği söylentileri gündeme gelmişti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın