Uzaydaki Astronotun Kan Hastalığına Dünyadan Müdahale Edildi

 Uzaydaki Astronotun Kan Hastalığına Dünyadan Müdahale Edildi

İki ay boyunca uzayda kaldıktan sonra kan pıhtısı teşhisi konan bir NASA astronotu için de durum aslında tam olarak bu bahsettiğimiz formda gelişti. Küçük bir hatırlatma yapalım; kan pıhtısı, kanın katılaşması sonucu oluşan pelte kıvamında bir elastik kitle ve tedavi edilmediği takdirde maatteessüf ölümcül sonuçlara yol açabiliyor.

Bahsi geçen astronot hizmette dört ay kaldı ve NASA tabipleri talihsiz keşifle rahatsızlığıyla başa çıkmak ve düzgün bir halde en az hasarla sonlandırmak konusunda sahiden çok ilgilendi. Lakin çok kesin tahliller bulunamadı. NASA tam da bu noktada farklı seçenekler yaratmakta sahiden kısıtlı devrana sahipti ve UNC Tıp Fakültesi’nden Hematoloji Kompetanı Stephan Moll ile görüşmelere başlandı.

Yanlışsız kararı vermek için çok düşünüldü

Sürece dahil olan Moll’un vereceği en büyük karar, pıhtı büyümesi yahut vücuda yayılma riskini azaltmak maksadıyla astronotu kan inceltici bir tedaviye başlatıp başlatmama kararıydı. Pıhtı muaf kalırsa ve astronotun dolaşım sisteminde dolaşmaya başlarsa, akciğerlerde ortaya çıkabilir ve ölümcül olabilen pulmoner emboli denilen şeyi yaratabilirdi.

Bununla birlikte, astronotta kan inceltici kullanmak, kanama mümkünlüğünü artırır ve bu da hastanenin yakınında olamayan biri için çok ülkü bir karar olmaz üzere duruyordu. Nihayetinde Moll ve NASA, raporda ismi belirtilmeyen astronotun kan inceltici almaya başlamasına karar verdi.

Astronot, inceltici kullanmaya başladı rastgele bir meseleyle karşılaşılmadı. Vazifesi sona erene dek kan incelticilerini almaya devam etti ve Yerküre’ye dönüş yolculuğundan dört gün evvel tedaviyi durdurdu. UNC, NASA’ya olan tüm yardımlarını ve izlenen yolları, belgesel üzere düzenlediği bir görüntü aracılığıyla YouTube üzerinden yayınladı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek