Ülkemizde Çok Tutan Bilgisayar Oyunları

 Ülkemizde Çok Tutan Bilgisayar Oyunları

Türkiye’de bilgisayar oyunculuğu tahminen kimi devletlerdeki kadar eski ya da yaygın değil lakin nüfusun kıymetli bir kısmı oyun oynuyor. Mobil oyuncuların da eklenmesiyle birlikte oyunlar çok geniş bir kitlelere ulaştı. Birtakım oyunlar yalnızca tanınan olmadı, adeta bir fenomene dönüştü.

Bir periyot memleketimizi kasıp kavurmuş, herkesin oynadığı oyunlara daima birlikte bakalım. Bu oyunlardan kimileri nostalji hissi yaratırken kimileri ise hâlâ devam eden oyunlar arasından seçildi ve bu liste, sizin tercihlerinize nazaran daha da uzayacak.

1. Age of Empires II

Ülkemizdeki bütün internet kafelerin birinci yüklenen oyunlarından birisi olan Age of Empires II, yenilenen versiyonlarıyla oynanmaya devam ediyor. Oyunun taş/kağıt/makas mantığıyla birbirine üstün gelen orduları ve bitmeyen taktik seçenekleri, oyunu bugün bildiğimiz efsane hâline getirdi.

2. Counter-Strike

Half Life’ın yancısı olan Counter-Strike, aslında başlangıçta çok da tanınan değildi çünkü oyun teknik olarak Half-Life’ın yan modülü modundaydı. CS, o güne kadar gördüğümüz Quake serisi, Doom üzere oyunlardan farklı olarak çok gerçekçiydi. Silahların tartısı bizi yavaşlatıyordu, roketle zıplama üzere atraksiyonlar yoktu. Oyun, bugün yoluna CS: GO ile devam ediyor.

3. Knight Online

Facebook’tan evvel toplumsal medyanın hâkimleri MySpace ve MSN’di. MSN Messenger’da devletimizdeki evlatların en az yarısı bu oyun yüzünden durum haberine “Knight Online hayat offline” yazardı. Pek çok kişinin birinci MMORPG deneyimi de bu oyunla olmuştu. 2. el hesap piyasası ile 2. el araba piyasası atbaşı giderdi.

4. Metin 2

Knight Online oynayan nesil üniversiteye başladığında ya da iş hayatına atıldığında, gelenlerin gözdesi ise Metin 2 oldu. Bu oyun da bir diğer MMORPG idi ve münhasıran özgün oynanış üslubuyla dikkat çekiyordu.

5. Mount & Blade

Svadya Şövalyesi, Nord kahramanı ve Rodok arbaletlisini alıp yargı dağıtmaya var mısınız? Mount & Blade, rol yapma ve strateji ögelerini birleştiren bir oyundu. Oyundaki emelimiz ise beş krallığın savaşında aradan sıyrılıp kendimize bir devlet kurmak ve natürel ki her yanı ele geçirmekti. Hem yerli olması hem de maceralı yapısıyla oyun büyük ilgi görmeye devam ediyor.

6. GTA Vice City

Helikopter vazifesi, defter kağıtlarına yazılan şifreler, saatlerce oradan oraya gezilen oyun, açık yerküre oyunları arasında bir marka… GTA Vice City o denli bir oyundur ki kişilere “GTA Vice City oynadın mı?” diye sorulmaz, “Helikopter hizmetini kaç saatte yaptın?” diye sorulurdu.

7. FIFA serisi

Futbol, tartışmaya açık olsa da yerkürenin en tanınan sporudur ve elbette kendine sanal yerkürede da taraf bulacaktır. Aslında FIFA serisi, her devir için en dominant oyun olmadı ve daima farklı rakiplerle savaş etti. Bugün geldiği nokta ise oyunu marka olarak da efsane hâline getiriyor.

8. Silkroad

İpek Yolu’nda ticarete atılmaya ve kotasını doldurmaya hazır olanların oyunu olan Silkroad, birinci çıktığı periyoda nazaran devasa sayılabilecek boyutta bir oyundu. Kendi kendini bitirmese Skyrim’in ırk olmayan MMORPG versiyonu hâline gelecekti, olmadı. Tekrar de ticaret tabanlı olması ve yapısı, oyunu çok cazip hâle getiriyordu. Kervan yolda dizilmiyor, bozuluyordu.

9. League of Legends

MMORPG’ler bittiğinde noktasını almak için yükselen oyun çeşidi MOBA’lar oldu. Günümüzde ise yerkürenin tahminen de en büyük MOBA’sı League of Legends. Riot Games’in bu oyunu büyük hayran kitlesi edindi, turnuvaları büyük salonlara taşıdı, yayıncılık bölümünün gelişiminde temel taşlardan oldu ama LoL birinci MOBA değildi.

10. Dota

Bildiğimiz mealde birinci MOBA ve LoL’ün de atası Dota’ydı. Dota, aslında bir Warcraft III haritasıydı ve orada bile kendi cinsinin birinci örneği değildi ama büyük muvaffakiyet yakalayan birinci oyun o olmuştu. O denli ki kişiler internetten yalnızca Dota oynamak için oyuna girerdi. Oyun bugün yoluna Dota 2 ile devam ediyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek