Ucuz Telefonlar Hakkında İnsanı Tedirgin Eden Araştırma

 Ucuz Telefonlar Hakkında İnsanı Tedirgin Eden Araştırma

Türkiye’de akıllı telefonların fiyatları son 4-5 yılda akıl almaz seviyede yükseldi. Artık hem inançlı hem de kaliteli cihazlara sahip olmak birden fazla insan için sıkıntı. Bu nedenle fiyatı 800 TL’ye kadar düşen akıllı telefonların satışlarında artış görülebiliyor.

Bugünkü haberimiz her ne kadar ABD’den olsa da hepimizi ilgilendiriyor. Devletteki düşük gelirli tüketicilere müsait fiyatlı telefon satışı yapmak için desteklenen bir program bulunuyor. Lifeline Assistance olarak bilinen bu program ile düşük gelirli kişilerin akıllı telefon sahibi olması sağlanıyor.

Program kapsamında halka satılan elverişli fiyatlı bir telefonda ise asla silinemeyen virüsler keşfedildi. Artık sıkı durun… ABD’nin kendi halkına sattığı bu telefon Çin’de üretiliyor! Merkezi Çin’de bulunan Unimax LTD’nin UMX U686CL isimli modeli, ABD’de devlet desteği ile halka yalnızca 35 dolar karşılığında satılıyor.

Güvenlik şirketi Malwarebytes Inc. tarafından yapılan araştırma gerçekleri gün yüzüne çıkardı:

Malwarebytes Inc., ABD halkına devlet desteği ile mütenasip fiyatlı olarak satılan laf konusu telefonu inceleme altına aldı. Yapılan araştırma sonucunda telefona ön yüklü olarak gelen iki beğenilmeyen hedefli yazılım tespit edildi. Bu yazılımlardan birisi Adups ismindeki virüs ile misal yapıyı taşıyor ve Wireless Update isimli pratiğin içinde bulunuyor. Evet Adups nedir? Bir öteki Çinli şirket olan Adups, olgu ihlali yapan ve yazılımlara art kapılar açarak malumat sızdıran bir şirket olarak daha evvel de nam salan bir şirket.

İkinci berbat maksatlı yazılım ise telefonun Ayarlar tatbikinde keşfedildi. Bu yazılımda ise hem bir reklam virüsü hem de bir Trojan virüsü bulundu. Araştırmacılar iki virüsün de üretici şirket tarafından yüklenip yüklenmedini ise doğrulayamadı. Lakin kutu açışıyla birlikte cihazlarda bulunan bu yazılımlar nedeniyle Çin’e ait tasalar tavan yapmış durumda.

Pekala bu vukuatlar bizi neden ilgilendiriyor?

Eğer şahsî olgularımızın güvenliğini isteyen bireylersek, satın aldığımız akıllı telefonlarımızın haberlerimizi farklı şirketlerle paylaşmasını istemeyiz. Birebir halde milyonlarca insanın akıllı telefon sahibi olduğu memleketimizde, laf konusu yazılımlar sayesinde vatandaşların bütün malumatları gayrı şirket ya da devletler tarafından ele geçirilebilir.

Elbette günümüz toplumsal medya, arama motoru şirketleri de reklamcılık için haberlerimizi alıyor. Ama Çin’in ABD’de neden olduğu kaygılar, vatandaşların izlenmesi ya da dinlenmesi üzerine konseyi. Devranında Cem Yılmaz’ın gösterisinde eleştirdiği “Acaba izleniyor ya da dinleniyor muyuz?” kanısı artık ziyadesiyle ciddiye alınıyor.

ABD, geçtiğimiz yıl Çin merkezli Huawei’ye emsal kaygılar nedeniyle büyük engellemeler getirmişti. Bu türlü bir ortamda FCC üzere bir devlet kurumunun halka sunduğu ucuz telefonları yeniden Çinli bir şirketten alması ise nispeten farklı bir durum. Yani anlayacağınız devletler bile bu tehlikeleri gözden kaçırırken, biz kullanıcılar daha büyük risklerle karşı karşıyayız.

Günümüzde akıllı telefon üreticileri, cihazın çalışması için gereken yazılımların hepsini kendileri geliştirmiyor. Birden fazla devir bu yazılımlar için farklı şirketlerle anlaşarak paydaşlık kuruyorlar. Bu da cihazların güvenliği için kıymetli bir tasa menşesi haline geliyor. Çünkü üreticinin kendisi tarafından geliştirilmeyen yazılım, bir farklı şirket tarafından geliştirilirken istenilmeyen gayelerle kullanılabiliyor.

Türkiye’de ise ucuz, Çin menşeili ve riski yüksek çok sayıda cihaz bulunuyor. Anlaşılan o ki güvenlik sıkıntısı, ilerleyen yıllarda akıllı telefon fiyatlarını daha çok etkileyecek bir değişken olacak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek