Ücretsiz Oynanabilen Efsaneler Efsanesi 8 Video Oyunu

 Ücretsiz Oynanabilen Efsaneler Efsanesi 8 Video Oyunu

Koronavirüs salgını nedeniyle en ziyade kameranın gerisinden sosyalleşebildiğimiz bugünlerde, hepimiz hanede geçen devranı daha sefalı kılacak şeylerin arayışındayız. Bu bazen yeni bir sinema yahut seri bazen bir oyun, bazen de kütüphanenizde kapağını bir türlü açmaya vakit bulamadığınız ve tozlanmaya yüz tutmuş olan bir kitap oluyor.

Eğer ben daha farklı bir şeyler arıyorum diyorsanız, hakikat adrese gelmiş olabilirsiniz. Bu içeriğimizde, sizlere kısa bir nostalji tipi yaptıracak birbirinden sefalı 8 medya oyununu listeledik. Asrî görüntü oyunlarının atası olarak değerlendirebileceğimiz bu oyunların hepsi 80’li yıllara dayanıyor.

Çoğunuzun çıkışına yaşının tutmadığı kadar eski olan oyunların tamamını internet üzerinden fiyatsız olarak oynayabiliyorsunuz. Ben, kesinlikle bir göz atın derim. Dilerseniz lafı daha ziyade uzatmadan, listemizde hangi oyunlar varmış daima birlikte bakalım.

1- Castle Wolftenstein (1981)

Apple II için Muse Software tarafından geliştirilen aksiyon-macera tipinde bir oyun olan Castle Wolftenstein, şimdilerde oynanma rekorları kıran FPS imalatlarının atalarından biri olarak kabul ediliyor.

2- PAC-MAN (1982)

Mirasını bugünlere taşımayı başaran seçkin oyunlardan olan PAC-MAN, hiç elbet tanınan kültürün en kıymetli kesimlerinden biri konumunda. Oyun Japonya’da Puck-Man olarak yayımlanmış olsa da, kimi bireylerin “P” harfini “F” ile değiştirerek küfür oluşturması nedeniyle oyun Amerika’da PAC-MAN olarak piyasaya çıktı.

Oyunda, bir labirent içerisinde hareket ederek, hayalet ve canavarlara yakalanmadan tüm küçük diskleri toplamaya çalışıyorsunuz. Büyük sarı diskleri aldığınızda ise canavar ve hayaletler maviye dönüşüyor ve bir müddetliğine yenilebilir duruma geliyor.

3- Choplifter (1982)

Apple II için yayınlanan bir gayrı klasik görüntü oyunu olan Choplifter’da, helikopterle taraftaki rehineleri kurtarmaya çalışırken, bir yandan da tanklardan kaçıyorsunuz. Mazisi 1982 yılına kadar dayanan prodüksiyon, devrin en sefalı oyunları arasında mekan alıyordu.

4- Pitfall! (1982)

Pitfall!, Atari’nin en başarılı oyunlarından biriydi ve piyasada kaldığı mühlet boyunca 4 milyondan çokça sattı. Activision tarafından 1982 yılında piyasaya sürülen imalatta, çeşitli hayvanlar aracılığıyla ormandaki tüm kaynakları 20 dakika içinde toplamaya çalışıyorsunuz. Atari 2600 için tasarlanan birinci oyun ünvanına sahip olan

5- Hobbit (1982)

ZX Spectrum hane bilgisayarı için 1982 yılında yayınlanan fotoğraflı bir metin macera bilgisayar oyunu olan Hobbit, Yüzüklerin Efendisi kozmosunun yaratıcısı Alman asıllı İngiliz müellif J. R. R. Tolkien tarafından kaleme alınan Hobbit kitabına dayanıyor.

6- Word Munchers (1985)

1980’lerde ve 1990’larda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) mekteplerde eğitim gayeli kullanılan bir oyun olan Word Munchers, mekteplilere temel dilbilgisi kurallarını öğretmek için geliştirilmişti.

7- Number Munchers (1986)

Yukarıda mekan alan Word Munchers oyununun sayısal odaklı öbür bir versiyonu olan Number Munchers, ABD’deki mekteplerde okuyan mekteplilere temel matematik becerilerini öğretmek hedefiyle tasarlanmıştı.

Number Munchers’ta matematiksel becerilerinizi geliştirmek için 5 farklı oyun modu bulunuyor: Katlar, Bölen, Asal Sayılar, Eşitlik ve Eşitsizlikler. Seçtiğiniz moda nazaran önünüze çeşitli meydan okumalar çıkıyor ve siz de bunları muvaffakiyetle geçerek seviye atlıyorsunuz.

8- Karateka (1984)

Jordan Mechner tarafından 1984 yılında geliştirilen bir dövüş sanatları aksiyon oyunu olan Karateka, başlangıçta Apple II için programlanmasına karşın, daha sonra büyük bir ilgi görerek çeşitli platformlarda da noktasını almıştı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın