Ücretsiz Müzik Uygulaması SoundCloud’un 10 Pratik Özelliği

 Ücretsiz Müzik Uygulaması SoundCloud’un 10 Pratik Özelliği

Son yıllarda müzik dinleme platformları süratli bir yükselişe geçti. Spotify, Apple Music, Fizy ve en son Youtube’un kullanıcılarına sunduğu fiyatlı aboneliğe dayanan müzik dinleme hizmetlerinin yanı sıra, bir de 2007 yılından beri fiyatsız olarak müzik hizmeti sunan SoundCloud en çok tercih edilen müzik dinleme platformları arasında. Elbette fiyatsız tasarruf imkanı sayesinde SoundCloud, sair platformlar arasında öne çıkıyor.

Diğer müzik platformlarının kimilerini da fiyatsız olarak kullanabilirsiniz fakat bunun karşılığında reklam dinlemek ya da sonlu hizmet almak durumunda kalırsınız. SoundCloud, kullanıcılarına platformun birçok hizmetini fiyatsız kullanma imkanı veriyor. Premium üyelik de var ama bu üyelik tipi daha çok içerik üreticilerinin ya da çok daha fazlasını isteyenlerin tercih ettiği bir abonelik hali. SoundCloud’un fiyatsız sürümü, piyasadaki birçok müzik tatbikinden daha kapsamlı.

SoundCloud Android ve iPhone (iOS) için indirin: 

Android için SoundCloud:

iOS için SoundCloud:

SoundCloud’un göze çarpan özellikleri:

  • Sevdiğiniz müzik cinsinde başlangıç istasyonları,
  • Şahsî Podcast yayıncılığı,
  • Yeni müzikleri keşfetme,
  • SoundCloud etiketleri,
  • Sevilenleri yine paylaşma,
  • Müzikler gayrı sitelere ekleme,
  • İnternet olmadan müzik dinleme,
  • Şahsi kümeler,
  • Chrome’da SoundCloud, 
  • Zatî marka oluşturma.

Sevdiğiniz müzik cinsinde başlangıç istasyonları:

SoundCloud müzik platformunu öteki platformlar arasında en öne çıkaran özelliklerden bir tanesi, size daha evvel hiç duymadığınız amatör sesleri keşfetme talihi sunmasıdır. Dinlediğiniz rastgele bir müziğin menü seçeneklerini açarsanız ve İstasyon seçeneğine dokunursanız, SoundCloud size sıralı olarak dinlediğiniz müziğe benzeyen müzikler çalacak. Çalan müziklerin bitme hududu, platformlardaki benzeri müziklerin sonu kadar yani neredeyse sonsuza kadar çalacak bir müzik listeniz olacak. Radyo dinlemenin nostaljik havasında, sürpriz müzikler keşfetmek isteyenler için olağanüstü bir özellik.

Zatî Podcast yayıncılığı:

Dünyada ve memleketimizde giderek yaygınlaşan bir yayın çeşidine dönüştü podcastler. Podcastler için umum olarak müziksiz bir radyo programı diyebiliriz. Yayın tipleri arasında en masrafsız olarak içerik üretebileceğiniz tiplerden bir adedidir podcast. Gereksiniminiz olan tek şey bir mikrofon. Yalnızca ses üzerine konseyi ve fiyatsız bir platform olan SoundCloud’da yaptığınız podcastleri yayınlayabilir ve geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Fiyatsız üyelikler için ayda yekun üç saatlik bir ses belgesi yükleme imkanı ve birtakım temel istatistikler sunuyor. Premium üyelik alırsanız sınırsız yükleme, tahlil açma / kapama ve daha detaylı istatistikler üzere özellikler edinebilirsiniz.

Yeni müzikleri keşfetme:

SoundCloud’da, öteki platformlarda dinlemeye alışık olduğunuz tüm sanatkarları ya da müzikleri bulamayabilirsiniz. Ama sen sevdiğiniz müziğin mükemmel bir cover versiyonunu bulabilir ya da şimdi yıldızı parlamamış genç bir sanatçıyı keşfedebilirsiniz. Bu türlü farklı içerikleri keşfedebilemeniz için SoundCloud sizin alışkanlıklarınızı yeterli tanıyan bir algoritma kullanıyor. Bu algoritma sayesinde beğendiğiniz ve kendi profilinize eklediğiniz içeriklere emsal cinste pek çok farklı içerik, Discover kısmında önünüze çıkacak. Platformu ne kadar faal kullanırsanız, dinlediğiniz müziklere ve podcastlere ne kadar beğeni bırakırsanız, algoritma size o kadar akıllıca içerikler sunacaktır.

SoundCloud etiketleri:

SoundCloud’un özgür paylaşım yerküresinde içerik üreticileri, her ürettikleri ve paylaştıkları müziğin ya da podcastin açıklama kısmına kimi etiketler koyarlar. Bu etiketler, yeni dinleyicilere dinleyecekleri içerik hakkında birtakım ön fikirler sunar. Bununla bir arada sevdiğiniz bir içeriğin açıklama kısmında bulunan etiketlerden en hoşunuza gidene dokunarak emsal içerikleri görme talihiniz var. Şayet içeriğin altında bir etiket göremiyorsanız “Daha çokça göster” yazısına dokunabilir ya da bildiğiniz bir etiketi aramak istiyorsanız soundcloud.com/tags formunda bir URL yazarak direkt arama sonucu sahifesine gidebilirsiniz.

Sevilenleri yine paylaşma:

İster bir ses içeriği üretici olun velev yalnızca bir dinleyici, her iki halde de hayran kaldığınız bir sanatçıyı ya da şarkıyı kendi sayfanızda paylaşmak istersiniz. Sevdiğiniz bir müziği ya da podcasti, evrakın altında bulunan paylaşma butonu ile kendi sayfanızda kolay kolay paylaşabilirsiniz. Sistem, Twitter’ın retweet sistemi üzere çalışıyor. Kendi sayfanızda paylaştığınız içerik, sizin profil sayfanızda görünecek ve tüm takipçileriniz tarafından da görülebilecektir. Bu sayede kendi dinlediğiniz ve sevdiğiniz içerikleri takipçilerinizle kolay bir formda paylaşmış olacaksınız.

Müzikler gayrı sitelere ekleme:

SoundCloud, kullanıcılarına favori içeriklerini paylaşmaları için farklı alternatifler sunuyor. Sevdiğiniz müzikleri ya da podcastleri kendi internet sitenize ya da blogunuza ekleyebilirsiniz. Klasik çevre medya paylaşımından farklı olarak sitenizde bir müzik çalar oluşturabilirsiniz. Bunun için sevdiğiniz müziğin ya da podcastin menüsünü açın ve oradaki HTML kodunu kopyalayın. Aldığınız HTML kodunu kendi sitenize ya da blogunuza yerleştirebilir ve ziyaretçilerinizin kolay kolay sizin sevdiğiniz içeriklere ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

İnternet olmadan müzik dinleme:

SoundCloud, fiyatsız olarak kullanıcılarına pek çok özellik sunuyor lakin bunlarla yetinmiyor ve daha ziyade özellik kullanmak istiyorsanız SoundCloud Premium üyelik edinebilirsiniz. 8.25 Euro olan premium hesabını edinirseniz sair platformlarda dinlemeye alışık olduğunuz öteki sanatkarlara ve müziklere da ulaşabilir, sevdiğiniz içerikleri çevrimdışı dinleme özelliği sayesinde internet irtibatınız olmadan da dinleyebilirsiniz. Premium üyelik sahibi olduğunuz vakit çevrimdışı dinlemek istediğiniz içerikleri otomatik olarak da indirerek, kendinize şahsi bir çevrimdışı çalma listesi oluşturabilirsiniz.

Kişisel öbekler:

SoundCloud, sizinle birebir zevklere sahip bireylerle küme oluşturmanıza imkan sağlıyor. Oluşturduğunuz öbeklerde favori içeriklerinizi paylaşabilir, sevdiğiniz çeşitteki müziklere ve podcastlere ulaşabilir, sizinle tıpkı zevke sahip kişilerle sohbet edebilirsiniz. Bu öbeklere Repost Exchange üzerinden ulaşabilir ve sizin hayat zevkinize en münâsib öbeğe katılabilirsiniz.

Chrome’da SoundCloud:

Klasik bir müzik dinleyicisinden farklı olarak kendinize ilişkin, kişisel bir müzik çalar edinebilirsiniz. Bu bahiste Google Chrome ve SoundCloud birlikte çalışarak kullanıcı dostu bir uzantı bulunuyor. Uzantı sayesinde internette dolaşırken size şahsi açılan müzik çalarda, en sevdiğiniz müzikleri ve podcastleri basitçe dinleyebilirsiniz. Müzik çalarda oynayacak içerikleri sıralayabilir, kendi hususî listenizi oluşturabilir, ses ayarlarını düzenleyebilir ve Google Chrome açık değilken bile bu uzantı sayesinde müzik keyfinizi sürdürebilirsiniz.

Kendi markanızı oluşturun:

SoundCloud platformunda bir dinleyiciden ziyadesi olabilirsiniz. Velev içerik üretin velev üretmeyin, kendinize ilişkin havalı bir profil sahifesi oluşturabilirsiniz. Kendinize şahsi, profesyonel bir başlık altında, şahsi profil fotoğrafınızla kendinizi var edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken yalnızca profilinizde bulunan “Düzenle” butonuna dokunmak. Sonrasında paylaştığınız yayınlar, yine paylaştığınız içerikler, tahlilleriniz, beğenileriniz ve vesair içtimaî medya hesaplarına eklediğiniz irtibatlarla, kendinize SoundCloud yerküresinde tesirli bir yan bulabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek