Türünü Yok Olmaktan Kurtaran Kaplumbağa Diego Emekli Oluyor

 Türünü Yok Olmaktan Kurtaran Kaplumbağa Diego Emekli Oluyor

Denetim edilemeyen bir çiftleşme içgüdüsüne sahip olan 100 yaşındaki Diego isimli dev kaplumbağa, cinsini yok olmanın eşiğinden kurtmasının akabinde emekli olmaya hazırlanıyor. Yüksek libidosuyla neslinin tükenmesini önleyen 80 kilogram tartısındaki Diego, doğduğu yan olan Galapagos Adaları’na geri dönüyor.

Diego, öbür 13 kaplumbağa ile birlikte Santa Cruz Adası’nda sürdürülen bir üreme programında mahal alıyordu. Adaya birinci geldiğinde sadece iki erkek kaplumbağa vardı ve vesair türdaşlarının hepsi dişiydi. Program başarılı oldu ve 1960 yılından bugüne 2 bin dev kaplumbağanın doğumuyla sonuçlandı. Programın muvaffakiyetinin bir nedeninin de Diego’nun yüksek cinsî dürtüsü olduğu belirtiliyor.

Diego’nun yüksek libidosu, çeşidini yok olmaktan kurtardı

Diego artık esaretten kurtuldu ve Esponalo’daki vahşi hayatında dilediği üzere yaşayabilecek. Galapagos’taki Espanola adası, Chelonoidis hoodensis olarak bilinen 1.800’den çokça dev kaplumbağa tipini içeriyor ve Diego’nun yaklaşık 800 adedinin pederi olduğu varsayım ediliyor. Galapagos Ulusal Parkı başkanı Jorge Carrion, Diego’nun cinsinin devamına büyük eği olduğunu söyleyerek, “Bu dev kaplumbağayı doğal ortamına geri getirme imkanı bulduğunuz için mutluyuz” dedi.

Park çalışanları Diego’nun 80 sene evvel Galapagos’taki ilmî bir inceleme sırasında adadan götürüldüğünü iddia ediyor. San Diego Hayvanat Bahçesi’nin sitesindeki haberlere nazaran ise hayvanat bahçesinin kurucusu Dr. Harry Wegeforth, 1928-1933 yılları arasında Galpagos’a yaptığı ziyaretlerden birinde Diego’yu alıp San Diego’ya götürmüş.

Diego artık, Galapagos’un en eski ortamlarından biri olarak bilinen Espanola’ya dönüşü öncesi karantina altında tutuluyor. Galapagos Adaları, Ekvador’un 906 kilometre batısında bulunuyor ve UNESCO Yerküre Mirası listesinde nokta alan ortam, eşsiz bir bitki ve doğal hayat barındırıyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek