Türkiye’nin İlk Sıvılaştırılmış Doğalgaz İstasyonu Açıldı

 Türkiye’nin İlk Sıvılaştırılmış Doğalgaz İstasyonu Açıldı

Türkiye’nin birinci sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) istasyonu geçtiğimiz günlerde yapılan bir aktiflikle Kocaeli’nde açıldı. Anadolu Otoyolu’nda “Shell & Turcas” tarafından açılan istasyon hem Shell hem de Türkiye’deki kamyonlar için büyük bir kıymet tabir ediyor. Zira Shell, yaptığı yatırımla Avrupa’daki dördüncü kere bir memlekette LNG‘li istasyonu açmış oldu.

LNG, kamyonlar için çok büyük bir ehemmiyete sahip. Zira bu yakıt tipi, yerkürenin son birkaç yıldır mütemadi olarak konuşmaya başladığı global ısınmanın tesirlerinden bir tanesi olan karbon ayak izini düşürücü tesire sahip. Dizel motora nazaran daha sessiz bir halde çalışan LNG, karbondioksit salınımını yüzde 10, azot asit salınımını ise yüzde 30 kadar azaltıyor. LNG kullanan araçlarda parçacık emisyonu ise neredeyse külliyen ortadan kalkıyor.

Shell’in Anadolu Otoyolu‘nda açtığı istasyona Kocaeli Vali Yardımcısı Dursun Balaban, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Umumi Yöneticisi Cem Murat Yıldırım, Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Lideri Ali Bilaloğlu, Shell Türkiye Devlet Yöneticisi Ahmet Fazilet, Shell & Turcas CEO’su Felix Faber ve IVECO Türkiye Umumi Yöneticisi Hakkı Işınak üzere isimler katıldı.

Konuya ait açıklamalarda bulunan Cem Murat Yıldırım, Türkiye’nin yeni bir yakıt tipiyle tanıştığını ve bu yakıt cinsinin etraf için büyük bir kıymete sahip olduğunu tabir etti. Alternatif yakıtların günümüzde büyük bir kıymete sahip olduğunu söz eden Yıldırım, istasyon sayısı arttıkça yollardaki LNG’li kamyon sayısının da artacağını belirterek, yolcu taşımacılığında kullanılan otobüslerin de LNG kullanması gerektiğini vurguladı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Lideri Ali Bilaloğlu ise yaptığı açıklamalarda bu istasyonun büyük bir değişimin habercisi olduğunu bildirerek kısa bir müddet sonra Türkiye’deki LNG’li kamyon orantısının yüzde 10‘lara ulaşacağını tabir etti. Ayrıca Shell Türkiye Memleket Lideri Ahmet Fazilet de birtakım açıklamalarda bulundu ve LNG’nin ehemmiyetine vurgu yaptı.

Erdem; kuvvete duyulan gereksinim arttıkça bu gereksinimin karşılanması için alternatif ve pak yakıtlara başvurulduğunu tabir etti. Sıvılaştırılmış doğalgazın maliyetinin motorine orantıyla çok daha düşük olduğunu tabir eden Fazilet, LNG’nin yüzde 25 kadar tasarruf sağlayacağını ileri sürdü. Shell Türkiye memleket yöneticisi, LNG’yi Türkiye’ye sundukları için bahtiyar olduklarını söz etti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek