Ana sayfa Mobil ‘Türkiye’de bir kullanıcı ortalama 2 yıl aynı telefonu kullanıyor’

‘Türkiye’de bir kullanıcı ortalama 2 yıl aynı telefonu kullanıyor’

Diğer yandan Türkiye sahibi olduğu genç, dinamik nüfusu ve teknolojik ürünlere karşı olan hızlı adaptasyonu sayesinde dünyadaki önemli büyüklükteki pazarlardan biri. Türkiye, Samsung için MENA bölgesindeki en büyük ve en önemli pazar. Samsung olarak Türkiye’nin büyük potansiyeline inanıyoruz.

86
0

IPSOS’a yaptırdığımız bir araştırmaya göre; akıllı telefon kategorisinde pandemi döneminde satışlarımız iyi gitti. Tüketicilerin sadece %30’u pandemiye rağmen teknolojik cihaz satın alımı gerçekleştirdi. Bu satın alımların %30’u akıllı telefon, %20’si ise beyaz eşya kategorisinde oldu. Ertelenen veya iptal edilen satın alımların %38’i ise akıllı telefon kategorisine, %26’sı beyaz eşya kategorisine ait. Ertelenen satın alımlar, pandemiden yaklaşık 5 ay sonrası için planlandı.

Diğer yandan Türkiye sahibi olduğu genç, dinamik nüfusu ve teknolojik ürünlere karşı olan hızlı adaptasyonu sayesinde dünyadaki önemli büyüklükteki pazarlardan biri. Türkiye, Samsung için MENA bölgesindeki en büyük ve en önemli pazar. Samsung olarak Türkiye’nin büyük potansiyeline inanıyoruz.

Dünya çapında bir çok ülkeyi etkileyen Kovid-19 salgınının ülkemizde de etkisini artırması ile beraber milyonlarca insanın günlük yaşamı da değişti ve yeniden şekillendi. Hayatlarımızı “ev” ve “evin dışı” olarak bölüp buna göre planladığımız günlerden, sosyal izolasyon kapsamında tüm günü evlerimizde geçirdiğimiz bir döneme girdik. Bunun bir neticesi olarak da akıllı telefon, akıllı saat ve tablet gibi akıllı cihazlarla normale oranla daha yoğun bir ilişki içerisine de girdik. Buna paralel olarak alışveriş alışkanlıklarında da radikal bir değişim yaşandı. Şu an dünyada olduğu gibi Türkiye’de de online alışveriş hacminde koronavirüsten kaynaklanan olağanüstü bir işlem hacmi gözlemleniyor.

E-ticarette artan hacmin de etkisiyle akıllı cihazlarımızın satışları da her hafta artmaya devam ediyor. Online mağazamız üzerinden yapılan satışlar koronavirüs salgını öncesi satışlarla kıyaslandığında ciddi miktarda artmış durumda.

Ekranı katlanabilen telefonlara Türkiye’de ilgi nasıl?

Samsung katlanabilir telefon kategorisinde sektörün önde gelen isimlerinden.  Galaxy Z Flip cihazımız bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ilgi gördü.

Microsoft ile ortaklığınız devam ediyor. Bu noktada neler yapıyorsunuz?

Geçen seneden bu yana, Microsoft ile uzun süreli iş birliğimizi genişlettik, Microsoft ile stratejik iş birliğimiz, görevler ve cihazlar arasında geçişe ihtiyaç duyan uzaktan iş gücü için uygun. Galaxy Note20 serisi, cihazlar arasında kolay Kopyala & Yapıştır ya da Sürükle & Bırak özelliği için Microsoft’un Your Phone uygulamasını Windows’a Bağla entegrasyonuyla beraber kullanarak Windows 10 bilgisayarlarla problemsiz bir biçimde çalışıyor. Windows 10 PC’nizdeyken hiçbir aramayı, metni ya da bildirimi kaçırmıyorsunuz örneğin.

Türkiye’de bir kullanıcı ortalama 2 yıl aynı telefonu kullanıyor

Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim

Türkiye’de en çok hangi telefonlarınız satıyor? Telefon alan kullanıcılar en çok hangi özelliklerine dikkat ediyor?

İstatistikler Türkiye’de bir kullanıcının ortalama 2 yıl aynı telefonu kullanmış olduğunı gösteriyor. Tüketiciler telefonlarını yenileme ihtiyacı hissettiklerinde kampanyaları daha dikkatli takip ediyorlar. Ancak yalnızca kampanya var diye telefon değiştirmiyorlar. Yine araştırmalarımıza göre kullanmış olduğu markadan memnun olanların yeni telefon alırken aynı marka ile devam eğiliminde olduğunu görüyoruz.

Geçen yıla kıyasla mobil satışlarda % 10 dolayında bir büyüme oranı esir aldık. Son olarak global marka danışmanlık firması Interbrand tarafından açıklanan “2020 Yılının En İyi Küresel Markaları” sıralamasında 62,3 milyar dolarlık marka değeriyle 5. Sıraya yükseldik. İlk kez bu listeye girdiğimiz2000 senesinde marka değerimiz 5,2 milyar dolar düzeyinde bulunuyordu.

Türkiye’de özellikle genç nüfus cep telefonunu gündelik yaşamının vazgeçilmez bir parçası olarak görüyor. Tüketiciler, akıllı telefonlarının hayatlarını kolaylaştırdığının ve kalite kattığının farkında. Bu sebeple alabilecekleri en iyi modeli almak istiyorlar.

Kablosuz kulaklık pazarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Giyilebilir cihazlar teknoloji alanında en hızlı gelişen sektörler arasında yer almakta ve ilerleme giderek hızlanıyor. Son aylarda, insanların ‘Yeni Normal’de başarılı olmalarına yardımcı olmaları için akıllı saatlere ve kulaklıklara yönelmesiyle birlikte pazarda önemli bir büyüme gördük.

Sizce tabletler bilgisayarın yerini ağır ağır alıyor mu?   

Öncelikle, Türkiye’de yaşanan pandemi sürecinde, özellikle tablet satışlarında önemli bir artış oldu. Okulların açılışı ve pandemi ile birlikte bir önceki yılın satış trendlerinin çok üstünde bir satış performansı görüyoruz. “Tabletler bilgisayarın yerini ağır ağır alıyor mu?” sorusunun yanıtına gelirsek, hem tablet hem de bilgisayar pazarı büyüyor. Yoğun uzman kullanım için bilgisayarlar ve sağladıkları rahatlık ve basitlik için ise tabletler tercih ediliyor.