Türk Telekom CEO’sundan Wi-Fi Şifreleri Açıklaması

 Türk Telekom CEO’sundan Wi-Fi Şifreleri Açıklaması

İnternet tasarrufu her geçen gün biraz daha yaygınlaşıyor ve tüketiciler, devirlerinin büyük bir kısmını internette harcıyorlar. Mahsusen toplumsal medya platformları, internetin en çok devir geçirilen noktalarından bir tanesi haline geldi.

Türk Telekom CEO‘su Ümit Önal, gündeme ait kimi açıklamalar yaptı ve tüketicileri çok kıymetli olan bir mevzuda uyardı. Önal, çevre medya hesapları üzerinden yapılan paylaşımlara dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, toplumsal medya üzerinden hakaret içerikli iletiler paylaşanların bu hususta cezalandırıldığını tabir etti. Fakat Önal, bu mevzuda yalnızca ilgili iletisi paylaşan şahısların cezalandırılmadığının altını çizdi.

İnternete bağlanırken ya akıllı telefonlara hücresel veriyi ya da hane, ofis üzere bölgelerdeki geniş bant internet kontaklarını (sabit modemleri) kullanıyoruz. Kullanıcılar, internete bağlanmaya çalışırken bu bağlantıyı kuran modemler, dijital kimlik olarak nitelendirilen IP adresleri belirliyorlar. İşte tam olarak bu noktaya değinen Önal, internet kullanıcılarının Wi-Fi şifrelerini sairleriyle paylaşmamaları gerektiğini söz etti.

Açıklamalarını Yargıtay tarafından alınmış olan bir kararla destekleyen Önal, bilhassa de çevre medya hesapları üzerinden hakaret eden kimselerle birlikte, internete bağlanılan IP adresinin sahibinin de cezalandırıldığını söyledi. Yani sahip olduğunuz bir modeme bağlanan farklı bir kullanıcı, sizinle ilgili olmadığı halde bir siber günah işlerse, sizler de bu durumdan sorumlu tutuluyorsunuz.

Ümit Önal, Yargıtay’ın “IP sahibi de hatalıdır.” kararının altında yatan esas nedeni de açıklıyor. Önal’a nazaran vatandaşlar, Wi-Fi şifresini öteki birisiyle paylaştığında kendisine ilişkin IP adresinden bir cürüm işlenirse, Yargıtay bu durumda Wi-Fi şifresini veren kişinin bu hareketi bilinçli yaptığı sonucuna ulaşıyor. Bu yüzden de vatandaşların, Wi-Fi şifrelerini kimseyle paylaşmaması gerekiyor.

Türk Telekom CEO’su tarafından yapılan açıklamalar, Wi-Fi şifresinin paylaşılmasının devir hengam nelere sebep olabileceğini gözler önüne seriyor. Bu yüzden vatandaşların, Wi-Fi şifrelerini sair beşerlerle paylaşmadan evvel yaşayabilecekleri tüm riskleri göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek