Türk Bilim İnsanları, Lityum İyon Pillerin Ömrünü Uzattı

 Türk Bilim İnsanları, Lityum İyon Pillerin Ömrünü Uzattı

Türkiye’nin farklı üniversitelerinde vazife yapan akademisyenler, 7 yıllık araştırma sonucu lityum iyon pillerin ömrünü uzatan bir prosedür geliştirdi. Bilim kişilerinin çalışması, Türk Standardları Enstitüsü’nden aldıkları “Yüksek kapasiteli ve uzun ömürlü li-iyon ve na-iyon pil ve bu pillerde kullanılan katot materyali üretim yöntemi” patentiyle belgelendi.

İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Atom ve Molekül Fiziği Ana Bilim Kısmı Yöneticisi Prof. Dr. Ali Bayri, Fizik Kısmı Yöneticisi Prof. Dr. Serdar Altın ile Ilmî ve Teknoloji Araştırma Merkezinden Doç. Dr. Emine Altın, Iğdır Üniversitesi’nden Dr. Tedrisat Üyesi Serkan Demirel, İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sevda Avcı ve Bilkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdinç Öz’ün, lityum iyon pillerin ömrünü uzatmak gayesiyle yaptıkları ilmî çalışmalar olumlu sonuç verdi.

Prof. Dr. Ali Bayri, yaptığı açıklamada, güç asıllarının yenilenebilir ve fosil menşeler olarak iki kısma ayrıldığını belirtti. Fosil asılların kısıtlı olması nedeniyle yenilenebilir kuvvet menşelerinin ön plana çıktığını anlatan Bayri, enerjinin depolanabilmesi için bataryaların geliştirilmesi ve kapasitelerinin artırılması gerektiğini vurguladı. Bayri, 7 yıldır pillerin performansının gelişmesiyle ilgili çalışmalar yaparak patenti aldıklarını ve bahisle ilgili 20’nin üzerinde makaleleri olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Serdar Altın ise kuvvet kolundaki ilmî çalışmalarını uzun bir serüven olarak nitelendirdi ve kısa müddet evvel tanıtılan ‘Türkiye’nin Otomobili’nin elektrikli olmasının kendilerini heyecanlandırdığını lisana getirdi. Altın, Prof. Dr. Ali Bayri’nin tavsiyeleriyle yaptıkları ilmî araştırmada yüksek sıcaklıkta pilde manyetik bir özellik bulduklarını tabir ederek yollarını şöyle anlattı:

“600 aşama civarında gereçte manyetik geçiş gözlemledik. Bu manyetik özelliği oda sıcaklığında elde edebilirsek, tesiri ne olur sorusunun karşılığıyla yola çıktık. Oda sıcaklığında tıpkı manyetik özelliği elde ettikten sonra ürettiğimiz pillerin kapasite ve performans ölçümlerini yaptık. Farklı bir sonuç çıktı. Normalde pil performans ölçümleri, laboratuvar koşullarında pili 100 sefer doldurup boşaltmakla yapılır. Biz standart katot materyali ile bizim ürettiğimiz katot materyalinin kapasite kayıplarını ölçtüğümüzde kapasite kaybında önemli bir azalma olduğunu gördük. Pilin doldurup, boşaltma süreci sırasında kapasite kaybının daha az olduğunu tespit ettik. Performans tahlillerinde standart materyale nazaran yüzde 15 daha az kapasite kaybı elde ettik. Bu pil ömrünün artışıyla ilgili önemli bir rakam.”

Prof. Dr. Serdar Altın, pil üretimi ve testleriyle ilgili gerekli altyapılarının bulunduğunu belirterek şu anda CR 2032 ismi verilen küçük piller üzerinde çalıştıklarını, bundan sonraki süreçte büyük piller üretmek istediklerini açıkladı. Patenti alınan pillerin, normalde 5 yıl olan ömürleri, 100 dolumda yüzde 15’lik bir kapasite artışıyla 6 yıla kadar uzuyor.

Doç. Dr. Emine Altın ise üniversitenin Ilmî ve Teknoloji Araştırma Merkezinde FTIR, X ışınları tahlili (XRD) ve elektron mikroskobu (SEM) tahlillerinin yapıldığını kaydederek, “Pil imalat sürecinde oluşturduğumuz kimyasal bileşiği, çeşitli çözeltilerle belli başlı vade karıştırarak, jel kıvamına getiriyoruz. Bu jeli folyo üzerine belirli kalınlıkta sererek, vakumlu fırınlarda kuruttuktan sonra yapacağımız formata mütenasip olarak, pil yapıyoruz.” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek