Toyota GR Yaris, Dünyanın En Güçlü 3 Silindirli Otomobili

 Toyota GR Yaris, Dünyanın En Güçlü 3 Silindirli Otomobili

Toyota, Yerküre Ralli Şampiyonası’nda elde ettiği şampiyonluğun akabinde geliştirdiği yeni Toyota GR Yaris‘i birinci kere 2020 Tokyo Auto Salon’da sergiledi. Tam bir performans canavarı olarak nitelendirilen GR Yaris, yerkürenin en güçlü üç silindirli aracı olarak önümüze çıktı.

GR Yaris, 257 beygir gücü, 360 Nm tork üreten üç silindirli, turboşarjlı 1.6 litrelik motora sahip. Otomobilde GR-FOUR isimli yeni dört çeker sisteminin yanı sıra altı vitesli manuel şanzıman yan alıyor. Dört tekerlekten çekiş sistemi ve bir çift Torsen limitli kaydırmalı diferansiyele karşın, arabanın yükü sürücü hariç sadece 1.280 kg olarak açıklandı.

Yeni Toyota GR Yaris, 0’dan 100 km/s sürate 5.5 saniyede çıkacak

Performansına gelecek olursak, 0’dan 100 km/s sürate 5.5 saniyeden daha kısa bir vadede ulaşabilen arabanın maksimum suratı 230 km/s olarak açıklandı. Toyota GR Yaris, yeni platform ve motora sahip olmasının yanı sıra yeni süspansiyonlar ve aerodinamik bir dizaynla geliştirildi. Üç kapılı bir gövdeye sahip olan modelin üretiminde karbon polimerler ve alüminyum kullanıldı. Standart Yaris’e nazaran tavanı 91 mm alçaltılan aracın art süspansiyon sistemi de yine tasarlandı.

Diğer değişiklikler arasında çerçevesiz kapı camları, genişletilmiş çamurluklar, çift egzoz çıkışı ve 18 inç jantlar da var. Dört tekerlekten çekiş sistemi Olağan, Sport ve Track üzere farklı sürüş modları sunuyor. Bu seçimler yapıldığında güç dağılımı sırasıyla 60:40, 30:70 ve 50:50 olsa da kendisini otomatik olarak ayarlayabilen sistem, gücün tamamını ön yahut art aksa aktarabiliyor.

Toyota, GR Yaris’i Japonya’da konum alan yeni Motomachi fabrikasında üretecek. First Edition modeli Japonya’da 36.100 dolardan satışa sunulacak. Son olarak arabanın 257 beygir gücü üreten modelinin Avrupa pazarında da satılacağını belirtelim. Japonya versiyonu ise 268 beygir güç üretecek.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek