TikTok’ta 1,5 Milyar Kişiyi Etkileyebilecek Güvenlik Açığı

 TikTok’ta 1,5 Milyar Kişiyi Etkileyebilecek Güvenlik Açığı

Checkpoint Research isimli siber güvenlik araştırma sitesi, son birkaç ay içinde TikTok pratiğinin içerdiği potansiyel risklere dair kanıtları anlattığı bir makale yayınladı. Makaleye nazaran pratik içinde keşfedilen güvenlik açıklarının, bilgisayar korsanlarının hesaplara ulaşıp içeriklerini değiştirmesine, medyaları silmesine, yetkisiz medyalar yükleyebilmesine, bilinmeyen medyaları herkese açık hale getirmesine ve kişisel e-posta adresleri üzere hesaba kaydedilen şahsî haberleri ortaya çıkarmasına sebep olabileceği söylendi.

Yapılan açıklamaya nazaran site, TikTok geliştiricilerini keşfedilen bu güvenlik açıklarıyla ilgili bilgilendirerek kullanıcıların uygulamayı inançla kullanmaya devam edebilmelerini sağlamak için izlenebilecek tahlil yollarını da paylaştı.

TikTok sorunu ortadan kaldırdı

Şirketten bahisle ilgili açıklama gecikmedi. Kullanıcı donelerini korumak için ihtimamla çalıştıklarını söyleyen TikTok, yerküre çapındaki güvenlik araştırmacılarını da bundan sonraki güvenlik açıklarını tespit etmede yardıma çağırdı.

Şirket son olarak yapılan güncellemeyle kelam konusu güvenlik açığının büsbütün ortadan kaldırıldığı aktardı. Kullanıcıların hengam kaybetmeden tatbikin son sürümünü yüklemesi halinde tüm muhtemel sıkıntılar ortadan kalkmış olacak.

Kısa vadede süratle büyüyen ve siber korsanların amacı haline gelen şirketin daha evvel de kullanıcı donelerini Çin hükümetiyle paylaştığı tez edilmiş fakat bu savlar şirket tarafından yalanlanmıştı. Dikkatleri daima üzerine çekmeyi başaran TikTok’un olgu güvenliği konusunda bundan sonraki tavrı merakla takip edileceğe benziyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek