Tesla Otomatik Fren Sistemi Nasıl Çalışıyor?

 Tesla Otomatik Fren Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Tesla’nın araçlarında bulunan yarı otonom sürüş desteği Autopilot, otomobillerin en çokça konuşulan özellikleri arasında yan alıyor. Autopilot, otonom sürüş özelliklerinin yanında kimi güvenlik özelliklerini de kullanıcılarına sunuyor.

Autopilot’un değerli güvenlik özellikleri arasında Acil Durum Otomatik Fren Sistemi de bölge alıyor. Tesla araçların, beklenmedik durumlarda durmasını sağlayan Acil Durum Otomatik Fren, dikkatsiz yayaların hayatını kurtarıyor.

Tesla, Acil Durum Otomatik Fren sisteminin çalışma mantığını açıkladı

Geçtiğimiz yıl düzenlenen Euro NCAP’te Autopilot destekli bu güvenlik özelliğinin yayalara karşı olan testlerde nasıl ve ne kadar başarılı olduğunu görmüştük. Tesla, geçen yılki testlerin akabinde bu sefer gerçek yerküreden Acil Durum Otomatik Fren anlarını paylaştı.

Tesla’nın yapay zeka ve bilgisayar vizyonu lideri Andrej Karpathy, Scaled Machine Learning Conference’taki sunumunda Tesla arabaların otomatik fren sistemi sayesinde yayaların hayatlarını nasıl kurtardığına dair videoları paylaştı. Şubat ayı ahir gerçekleşen konferansın manzaraları, çevrimiçi olarak yeni paylaşıldı.

Andrej Karpathy’nin konferansta gösterdiği üç görüntü örneğinde yayaların aracın görüş yerine yayaların girmesi ile birlikte aracın tam vaktinde durduğu görülüyor. Tesla, araçlarının bu durma anlarını araçlarda bulunan TeslaCam özelliği sayesinde yakalayabiliyor ve kaydediyor.

Karpathy, sunumunda Tesla araçların kameralarının araç Autopilot’ta dahi olmasa da çalışmaya devam ettiğini, önüne bir yaya çıktığında durduğunu açıkladı. Karpathy, Tesla araçların Acil Durum Otomatik Fren ile yayalara çarpmadan durduğu örneklerin sair görüntülerinin da olduğunu söyledi.

Tesla’nın yapay zeka ve bilgisayar vizyonu yöneticisi, sunumunun devamında Tesla’nın tam otonom sürüşü sağlayacak sistemlere üzerinde çalışmaya devam ettiğini söylerken, bu süreçte makine öğrenmesini nasıl kullandıklarını da açıkladı.

 Andrej Karpathy’nin Scaled Machine Learning Conference’taki sunumu:

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın