Tesla Model 3’ün Maliyeti Düşürüldü Menzili Arttırıldı

 Tesla Model 3’ün Maliyeti Düşürüldü Menzili Arttırıldı

Karbon salınımının bolca tartışıldığı şu günlerde büyük araba firmalarının elektrikli arabalara yönelmeye başlaması çok da sürpriz bir strateji değil. Elektrikli araba denilince de akla birinci olarak Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla geliyor.

Elektrikli araçlar, gezegenimizin geleceği için çok değerli olsa da hala geliştirilmeleri gereken noktalar bulunuyor. Avusturyalı bir mühendislik firması da elektrikli arabalar arasında epeyce tanınan olan Tesla Model 3’ü, daha uzun menzilli fakat daha düşük maliyete sahip biçimde üretebileceklerini tez etti.

Daha uzun menzilli Tesla Model 3

Obrist Powertrain’in Obrist Mark II ismini verdiği Tesla Model 3 Plug-in Hybrid modeli, batarya paketi ve ek olarak ön bagaja monte edilmiş benzin motoru sayesinde 1.000 km menzili destekleyecek. Şirket, bugünün elektrikli araçlarının ortalama bir tüketici için tamamlanmamış altyapıya, gayrikâfi menzile ve yüksek maliyete sahip olduğunu tez etti.

Şirket, tüm bunların çok ziyade para harcamadan etrafa olumlu bir tesir bırakan HyperHybrid güç aktarım mekanizması tahlili için bir ilham menşesi haline geldiğini söyledi. Şirket, aracın maliyet ve menzil limitlerinde değişiklik yapabilmek için Tesla Model 3’ün 2.710 yanma odası temelli 50 kWh bataryasını, 18.650 yanma odalı 17,3 kWh batarya ile değiştirdi. Bu sayede aracın tartısından tasarruf edildi. Şirket, ayrıyeten iki silindirli benzin motorunu da aracın ön bagajına yerleştirdi.

Aracın maliyet tarafına bakıldığında 17,3 kWh sistem için 2231 dolar, motor için 1339 dolar ortaya çıkıyor. Sistemin yekun maliyeti ise 3.571,04 dolar ki bu, kWh batarya modülünün maliyetinden %55 daha ucuz olduğu manasına geliyor.

Obrist, araç için birinci lisans ittifakını ekim ayında imzalamıştı ve 2. bir mutabakatın da yakın bir gelecekte olması bekleniyor. Avusturya’da bulunan şirketin planı, birinci HyperHybrid aracını 2023 yılında satışa sunmak. Aracın isminin ne olacağı ise şimdi açıklanmadı.

Tabii Tesla Model 3’ün bataryasını daha ufak ve hafif bir modülle değiştirip araca ufak bir motor eklemek değişik bir konsept üzere dursa da tüm bunlar, yukarıda da bahsettiğimiz elektrikli araçların kıymetini kaybediyor. Bu araçla birlikte Tesla’da sahip olunan benzin almamak ve tabiata karbon salmamak üzere avantajlar ortadan kalkıyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek