Televizyonunuzda Daha İyi Görüntü İçin Bu 3 Özelliği Kapatın

 Televizyonunuzda Daha İyi Görüntü İçin Bu 3 Özelliği Kapatın

Birçok yeni televizyon, varsayılan olarak açık gelen çok sayıda isteğe bağlı ekran ayarına sahip ve kimileri sizi mümkün olan en güzel manzarayı almaktan alıkoyabilir. Görüntüyü daha düzgün hale getirmeyi hedefleyen birtakım ayarlar, televizyon keyfinizi daha uydurma ve doğallıktan uzak manzaralara maruz bırakabilir.

Eğer televizyonunuzun imajından şad değilseniz, servis yahut iade yolunu düşünmeden evvel denetim etmeniz gereken ayarlar var. Farkında olmadan açık kalan ayarlardan biri, imaj kalitesini kaybetmenize sebep olabilir.

Daha uygun bir imaj kalitesi için kapatmanız gereken 3 özellik:

1- Gürültü Azaltma

Görüntüde siyah ve beyaz noktaların ortaya çıkması nedeniyle “karlı” olarak da isimlendirilen imajlar, eski analog TV’lerde ve bilhassa daha düşük çözünürlüklü analog sinyallerde büyük bir problemdi. Bununla birlikte yeni nesil TV’ler de video sinyallerini daha düşük kaliteli asıllardan dönüştürdüğünde karlı imajlar ortaya çıkarabiliyor.

Günümüzde dijital yayınlar ve TV hizmetleri, yüksek çözünürlüklü sinyallerle gerçek devirli aktarım sunarak çok daha duru ve kaliteli imgeler sunuyor. Gürültü azaltma, detay ve ince dokuları yok etme eğilimindedir ve özellik faalken fotoğraf daha yumuşak görünebilir. Gürültü azaltmayı kapatarak daha çokça manzara ayrıntısı ve daha doğal bir imaj elde edebilirsiniz.

2- Keskinlik Ayarı/Kenar Geliştirme

Keskinlik ayarının yaptığı şey, fotoğraftaki manzaraların kenarlarını vurgularken, ince ayrıntıları ve dokuyu yapay olarak arttırmak. Birinci bakışta bu daha çokça ayrıntı izlenimi verebilir, lakin aslında yaptığı şey ince ayrıntıları maskelemek. Fazla sertleştirilmiş manzaralar, nesnelerin etrafında ışık parlamaları oluşturarak kalitesini bozabilir. Bu nedenle sertlik ya da kenar geliştirme ayarını büsbütün kapatın.

3- Hareket Yumuşatma

Özellikle LCD televizyonlarda görüntü, aksiyon sahnelerinde yahut spor müsabakaları üzere süratli akan sahneler sırasında bulanıklaşabiliyor. TV üreticileri, hareket bulanıklığını azaltmak için, tekrarlanan kareler veya medya sinyaline siyah kareler eklemek de dahil olmak üzere çeşitli teknolojiler kullanıyorlar.

Hareket yumuşatma, çerçeve yahut hareket interpolasyonu ismi verilen bir süreçle televizyonun kare suratını artırarak takılmaları azaltmaya çalışır. Bu özellik, cihazın bitişik medya karelerini tahlil etmesini, aradaki karelerin nasıl görüneceğini konusunda gerçek bir varsayım yapmasını ve daha sonra yeni kareleri medyaya eklemesini sağlar.

Hareket yumuşatma, etkinleştirildiğinde en çarpıcı görsellere sahip sinemaların bile telefonla çekilmiş üzere kalitesiz görünmesine sebep olabilir. Tavsiyemiz, daha kaliteli manzaralar için bu ayarı kapatmanız olacaktır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek