Telefonun Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

 Telefonun Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Geçersiz telefon üreticileri son yıllarda kendilerini geliştirerek özgününe çok yakın replikalar üretebilmeye başladılar. Bu yüzden mahsusen 2. el telefon alımlarında insanın içinde telefonun geçersiz olup olmadığıyla ilgili bir kuşku doğabiliyor. Neyse ki ne kadar yakın olsalar da geçersiz ve yepyeni telefonları birbirinden ayırt etmenin kolay yolları var.

Bir telefonun geçersiz olup olmadığı nasıl anlaşılır sorusunu bahsettiğimiz metotları sıralayarak herkes için cevaplamak istedik. Nispeten temel haberlerin mahal aldığı listeyi aklınızın bir zaviyesinde tutmanız da kolay. Giderek yükselen akıllı telefon fiyatlarından ötürü 2. el alışverişte külfet yaşamanızı istemiyoruz. Bu içerikte hem alacağınız cihazda birinci denetim etmeniz gereken noktalara hem de cihaz hakkında akıllıca ön habere nasıl sahip olacağınıza değindik.

Bir akıllı telefonun uydurma olup olmadığı nasıl anlaşılır?

  • Telefonun donanım özellikleri
  • Telefonun IMEI kodu
  • Telefonun tasarımı
  • Samsung marka telefonları denetim edebileceğiniz kişisel kod
  • iPhone model telefonları denetim etmek için iTunes

Akıllı telefonun geçersiz olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Telefonun donanım özellikleri:

Sahte olup olmadığını anlamaya çalıştığınız telefonu elinize almadan evvel yapmanız gereken kıymetli bir şey var. Telefonun bütün teknik özelliklerini üreticisinin resmi internet sitesine giderek öğrenmeye çalışın. Bu mevzuda satıcıdan aldığınız malumatların %100 hakikat olmayacağını söyleyebiliriz. Bir tüketici olarak kendinizi bilinçlendirmenizde yarar var.

Cihazı satın almak için gittiğinizde ise derhal ödeme yapmayın. Telefonu fizikî olarak inceledikten sonra gözünüze kozmetik bir sorun takılmadıysa menüyü açın, Ayarlar kısmından Telefon Hakkında kısmına gidin (Android). Burada ekran çözünürlüğü, batarya, hafıza üzere özellikleri göreceksiniz. Daha evvel edindiğiniz malumatlar ile telefonun kendisindeki haberleri eşleştirin. Şayet uyuşmayan bir durum laf mevzusuysa telefonu sakince mekanına bırakın.

Eğer telefonun menüsünde dolaşma imkanınız yoksa, satıcısından cihaz hakkında detaylı haber talep edin. İstediğiniz haberler satıcıda da yoksa zati güvenmeniz için de bir sebep kalmamış demektir.

Telefonun IMEI kodu:

IMEI numarası için her telefona munfasıl farklı tanımlanan bir kimlik denilebilir. Tıpkı her insanın farklı kimlik numarasına sahip olması üzere, her telefon farklı IMEI numarasına sahip olmalıdır. O yüzden telefonların uydurma olup olmadığını anlamak için IMEI numarasına bakmak en çok kullanılan yollardan biridir. Bir cihazı satın almadan evvel şu süreç sırasını takip edin:

Arama kısmına gelin,
Ekrana *#06# yazın, arama tuşuna basın,
Ekrana gelen rakamlar cihazın IMEI numarası olacak

e-Devlet’in IMEI sorgulama sahifesine gidin,
Telefonun IMEI kodunu bu sahifeye yazın ve Sorgula’ya yıklayın.
Bu sahifede aldığınız malumatlar, cihazın marka ve modeliyle uyuşmalı.

Cihazın marka ve modelinin uyuştuğunu görüyorsanız, birebir sahifede bir de kayıt durumunu göreceksiniz. Özellike 2. el pazarındaki akıllı telefonların birden fazla özgün olsalar bile yurt dışından getirildikleri için sorun çıkarabilirler. IMEI’leri Türkiye’de tasarruf için kaydedilmemiş olabilir. Bu da cihazı aldıktan sonra birinci 2 ay içinde önemli bir vergi ödemesi yapmanız anlamanı geliyor.

Telefonun tasarımı ve kozmetik kalitesi:

Sahte olup olmadığını anlamak istediğiniz telefonun yalnızca içindeki teknik özellikler ve kimlik numarası değil, birebir devranda materyal kalitesidir. Telefonun elde dururken nasıl bir pay sahip olduğunu, menü geçişlerini ve dizaynını dikkatlice inceleyin. Şayet iPhone 11 üzere 6-7 bin TL’lik bir cihazın 2 bin TL’lik versiyonunu bulduysanız, muhtemelen elinizdeki şey 4 ay evvel Çin’deki bir çöplükteki plastik modüllerinin eritilmesiyle yapıldı. Şakası bir yana gereç düşündüğünüzden de değerli.

Ayrıca cihazın elinizde tutarken ne kadar ağır ve istikrarlı hissettirdiğine de dikkat edin. Birebir halde cihazın üzerinde bulunan güç, ses açma-kapama ve ana ekran tuşu üzere fizikî tuşların basma hissiyâtını karşılaştırın.

Bir öbür kozmetik ve teknik detay ise ekran boyutu. Bu da özgün ve düzmece telefonlar arasında ayrım yapmayı kolaylaştıran faktörlerdendir. Zira uydurma telefon üreticileri, üretim mâliyetini azaltmak için daha küçük ekranlar kullanmak üzere bir yol izleyebiliyor. Bu farklar son kullanıcı için anlaşılması güç olsa da ayırt etmeniz güç değil. Kalitesiz bir ekran kendisini renk tonuyla ve solukluğuyla muayyen ediyor.

Telefon üretilirken kullanılan materyallerin ucuzluğundan ötürü, yepyeni telefonun sahip olduğu renkler birebir taklit edilemeyebiliyor. Ucuz gereçlerde özgününe nazaran daha parlak ya da daha soluk renklerle karşılaşabilirsiniz. Yani telefonun rengi de geçersiz olup olmadığını anlamakta büyük rol oynuyor.

Samsung marka telefonları kontrol edebileceğiniz hususî kod:

Eğer düzmece olup olmadığını anlamaya çalıştığınız telefon Samsung marka ise uygulayabileceğiniz çok kolay bir sistem var. Zira Samsung’un Android’e dahil olmayan, tamamıyla kendine şahsi bir güvenlik kodu var. Cihazın gerçek olup olmadığını anlamak için bu kodu arama ekranına girmek yetiyor.

Samsung markalı telefonların düzmece olup olmadıklarını anlamak için;

  • Telefonu açın ve arama uygumalasına girin,
  • *#7353# karakterlerini tuşlayın ve arama yapın
  • Açılan menüde cihazın özellikleri yan alacak,
  • Bu haberleri resmi malumatlar ile kıyaslayın.

Bu süreçle şayet kelam konusu menü önünüze çıkmadıysa telefon zati Samsung değil, replikasıdır. Şayet menü açıldıysa, telefonu üreten korsanlar işini yeterli yapıyorlar demektir, ama bu da onlara güvenebileceğiniz mealine gelmiyor.

Geçersiz iPhone’ları tespit etmek için iTunes’u kullanın:

Tıpkı Samsung marka telefonlarda olduğu üzere, iPhone model telefonların geçersiz olup olmadığını anlamak için markaya has izleyebileceğiniz bir yol mevcut. Yapmanız gereken şey, iTunes yüklü bir bilgisayar üzerinden iPhone model telefona bağlanmaya çalışmak.

iPhone’u bilgisayara bağladıktan sonra iTunes tatbikini açın. iTunes sırf iOS yüklü telefonları tanıdığı için takılan telefon sahiden iPhone ise algılamakta bir sorun yaşamayacak. Şayet iTunes telefonu tanıyamıyorsa, elinizdeki telefonda iOS makyajlı bir Android yüklü demektir. Yani telefonun uydurma olduğu konusunda emin olabilirsiniz. (iTunes MacOS Catalina sürümüyle tarihe karıştı, bu formül eski Mac ile irtibat yapma imkanınız varsa geçerlidir)

Elbette bir iPhone’un geçersiz olup olmadığını anlamanın çok kolay yolu da var. Telefonu açın, menüden AppStore pratik mağazasını bulun ve giriş yapın. Mağazayı açtığınızda önünüze eski pratiklerin listelendiği bir menü çıkıyor, kullandığını birden fazla uygulamayı bulamıyorsanız makyajlanmış bir Google Play Store ile karşı karşıyasınız. Kimi uydurma telefon üreticileri ise üşenip Google Play Store’u makyajlamadan o ikonik yeşil-beyaz temasıyla cihaza yüklüyorlar.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek