Telefondaki Görüntü TV’ye Nasıl Yansıtılır?

 Telefondaki Görüntü TV’ye Nasıl Yansıtılır?

Telefondan izlediğiniz bir Netflix dizisini yahut YouTube medyasını akıllı televizyon ile daha yüksek çözünürlükte izlemek isteyebilirsiniz. Gerçi artık akıllı televizyonların neredeyse tamamı kendi içerisinde Netflix ve YouTube yüklü olarak geliyor fakat internet olmadığında çalışmıyor. İşte bu usul durumlarda telefondaki imaj ve sesi televizyona aktarmanız gerekiyor. Manzara aktarma yapabileceğiniz birçok formül bulunuyor.

Sadece internet pratikleri için değil tıpkı vakitte telefondaki fotoğrafları yahut medyaları da televizyona aktarabiliyorsunuz. iPhone, Android telefonlara nazaran hudutlu sayıda imaj aktarma seçeneği sunuyor. Android’lerde ise birçok farklı metot kullanılabiliyor. Bu sayede akıllı televizyonunuz internete bağlı olmasa bile telefondaki belgeleri görebilir yahut internetten görüntü izleyebilirsiniz.

Telefondaki imaj televizyona nasıl aktarılır?

HDMI kablosuyla manzara aktarma:

Telefondaki manzara ve sesi televizyona aktarmanın en inançlı yollarından biri HDMI kablosu kullanmak. Akıllı televizyonların ardında bölge alan girişlerde HDMI simgesini kesinlikle görürsünüz. Televizyonlar buraya bağlayacağınız HDMI kablosu ile imaj ve sesi tıpkı menşeden alıyorlar. Sağlıklı bir aktarım için HDMI 2.0 yahut 2.1 standartlarına gereksiniminiz var. Daha alt modellerde ses gelmeyebilir.

Televizyonlarda HDMI teması olsa da telefonlarda yoktur. Bu yüzden telefonda bir temas noktası yaratmak için HDMI dönüştürücü almanız gerekiyor. Piyasada kalitesine bağlı olarak fiyatları da değişen birçok eser bulunuyor. Bu mevzuda bir kahır yaşamazsınız. Yalnızca dönüştürücü alırken telefon ilişkinize iyi olacak adaptörlü olanı almanız gerekiyor.

Bu sistemi iPhone(iOS) ve Android telefonlar için kullanabilirsiniz. Birtakım tabletlerde mini-HDMI çıkışı bulunuyor. Bu tabletler için dönüştürücüye gerek kalmadan direkt kablo ile irtibat sağlayabilirsiniz. Şayet mini-HDMI çıkışı yoksa yeniden bu metodu kullanabilirsiniz. Bu süreci yaparken dikkat edilmesi gereken tek nokta, ilişki kablosunun telefon ve akıllı televizyon ile koordinasyonlu olması.

Eğer manzaranızı HDMI ile kayıp yaşanmadan TV’ye aktarmak ve kablosuz kalmak istiyorsanız Google’ın Chromecast eserlerine göz atabilirsiniz. Chromecast cihazları TV’lere HDMI aracılığıyla bağlanan bir nevi muhabere istasyonu vazifesi görüyor.

USB ile TV’ye imaj aktarma:

Telefondaki imgeleri TV’ye aktarmanın bir farklı yolu da USB ile bağlanmak. Bu prosedür telefon ekranlarını televizyona yansıtmıyor. Yalnızca depolamada kayıtlı belgeleri açmak için kullanılıyor. Yani telefonda kayıtlı fotoğraflarınızı ve görüntüleri televizyondan açmak istiyorsanız, kullanabileceğiniz en süratli ve kolay yol bu. USB ile TV’ye imaj aktarmak için şarj kablonuzu kullanabilirsiniz.

Bu metodu kullanmak için akıllı televizyonlarda USB girişinin olması gerekiyor. Birebir vakitte televizyon ayarlarından da menşe olarak USB seçeneğini seçmenin de canlı halde olması lazım. USB girişi var lakin menşe olarak seçemiyorsanız, yapacağınız bu süreç telefonu şarj etmekten öteye geçemez. Bunu öğrenmek için televizyon üreticinizin teknik destek servisi ile muhabereye geçebilirsiniz.

Wi-Fi yahut Bluetooth ile manzara aktarma:

Android telefon kullananların iPhone kullanıcılara nazaran manzara aktarmada büyük bir avantajı oluyor. Zira iPhone’larda yalnızca Wi-Fi ile YouTube üzere platformlardan imaj aktarılabiliyor. Android telefonlarda seçenekler çok daha ziyade. Kablosuz ağ için rastgele bir aparat gerekmese de Bluetooth ile bağlanmak için ekstra adaptörler almanız gerekiyor.

Telefondaki manzarayı Wi-Fi ile aktarmak için hem telefonunuzun hem de televizyonunuzun birebir ağa bağlı olması gerekiyor. Telefonun mutlak suretle Wi-Fi ağına bağlı olması gerekiyor. Lakin televizyonu kablosuz konumuna direkt ethernet kablosuyla da bağlayabilirsiniz. Bu rastgele bir sıkıntıya yol açmayacaktır. Temasları sağladıktan sonra artık YouTube yahut Netflix’i televizyona aktarabilirsiniz.

Mobil tatbikler ile manzara aktarma:

Direkt telefon ekranını televizyona yansıtmak için farklı Google Play Store pratikleri da kullanabilirsiniz. Şuraya Yayınla TV, Web Medya Cast üzere tanınan ve külliyen fiyatsız Android pratikleri ile telefonunuzun ekranını kolaylıkla televizyona yansıtabilirsiniz. Aşağıdaki tatbikleri Android cihazınıza yükleyerek denemeye başlayabilirsiniz:

Web Görüntü Cast:

iPhone’u AirPlay ile TV’ye bağlanma (iOS):

iPhone (iOS) cihazlarda televizyona manzara aktarma seçenekleri Android işletim sistemli telefonlara nazaran çok daha hudutlu. Bunun için Apple eseri olan AirPlay’i kullanmamız gerekiyor. Bu yolu kullanarak imgelerinizi yahut direkt telefon ekranınızı Apple TV ve AirPlay 2 entegrasyonlu akıllı televizyonlara yansıtabilirsiniz.

Bu usulü kullanmak için her iki cihazın da Wi-Fi ağına bağlı olması gerekiyor. Akabinde medyaya girdikten sonra yayınlama aracına basarak manzarayı akıllı televizyona yansıtabilirsiniz. Bu süreç sırasında televizyon ekranınızda AirPlay parolası gözükebilir. O hengam ekrandaki şifreyi iPhone telefonunuza girmeniz gerekiyor. Akabinde hiçbir zahmet yaşamadan kullanmaya devam edebilirsiniz.

Wi-Fi, HDMI, USB, Bluetooth yahut AirPlay usullerinden size mütenasip olanı seçerek telefondaki manzara yahut sesleri akıllı televizyonunuza aktarabilirsiniz. Android kullanıcıları için manzara aktarmaya yardımcı olacak birçok pratik Google Play Store’da taraf alıyor. Bu tatbikleri da kullanabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek