Telefon Kulaklığı Algılamıyor ya da Görmüyor (Çözüm)

 Telefon Kulaklığı Algılamıyor ya da Görmüyor (Çözüm)

Müzik hayatımızın her anında var oldu. Münhasıran çalışırken, spora giderken, yürürken, otomobil kullanırken, yolculuk yaparken, kitap okurken, yemek bölgeyken; rastgele bir hareketi gerçekleştirirken müzik dinliyoruz. Ayrıca telefon görüşmelerimizi de birtakım devirler kulaklıkla yapmak zorunda kalabiliyoruz. Hayatımızın bir sair kıymetli modülü olan telefonlarla bir araya geldiklerinde ise bol ölçüde sorun yaşayabiliyoruz.

Telefonlar için yaşanan kulaklık sorunları, sık sık onlara gereksinim duyduğumuz için en ufak arızada ise dahi canımız sıkılabiliyor. Tam müziğin en şık yerinde  telefonun kulaklığı algılamıyor oluşu ve buna tahlil bulamamak hakikaten kişisi sinirlendiren ögelerden birisi. Evet telefonun kulaklığı algılamaması hangi problemlerden oluşuyor ve tahlilleri neler? Metnimizin devamında bu soruların karşılığını bulabilirsiniz.

İşe telefonu değil kulaklığı denetim ederek başlayın:

Özellikle kulaklıkların 3.5 mm jakında oluşan eğilme, yamulma, kırılma üzere dertler; telefonla kulaklığın arasındaki temasın sağlanamamasına sebep oluyor. telefonun kulaklığı algılayamama sıkıntıları arasında en çok rastlanılan bu sorun, telefonun jak girişine de önemli zararlar verebiliyor ki bir kulaklık için telefonu bozmaya hiç gerek yok. Şayet en ufak bir arıza kuşkunuz varsa telefonunuzda öbür kulaklıklar deneyip duruma göz atın.

Kulaklığınızı telefonunuza taktığınız hengam şayetses gelmiyorsa yavaşça çıkararak jak girişini denetim edin. Çünkü jak girişinde bir mesele yoksa o hengam kulaklığı öbür bir telefonda deneyerek test edin. Şayet tekrar çalışmazsa o hengam üzgünüz ki kablolarında büyük bir sorun var.

Sırada 3.5 mm’lik kulaklık girişi var:

Telefonda o gıcık kulaklık derdini yaşadığınız an kulaklığı yavaşça çıkarın ve 3.5 mm’lik girişe yakından bakın. Günlük hayatta birden fazla hengam hor davrandığımız bu cihazlardaki en ufak delik, hiç beklenmedik biçimde farklı unsurlar de dolabiliyor. En ufak bir kağıt kesimi bile kaçsa ve üzerine kulaklığınızı taksanız bile bu hassas devreler bozulabilir. Şayet imkanınız varsa küçük bir ışıkla jak girişinin içine bakın.

Şimdi de gelelim jak girişlerini duru tutmak için yapabileceklerinize. Çünkü onların eğilip bükülmesi kadar değerli olan bir gayrı husus ise duru olmaları. Bu nedenle jak girişlerinizin birkaç haftada bir nizamlı olarak temizlenmesi gerekebilir.

Ciddi orantıda kıymetli olan jak aklığı, yalnızca kulaklığınızın tozlu olması üzere durumlarda değil, birkaç hafta arayla yapılması tavsiye edilen bir süreç. Bu paklık süreçleri için şiddetli olmayacak küçük hava akımları kullanabilirsiniz. Şayet yapışkan bir husus kulaklık girişine bulaştıysa muhakkak bir ekspere danışın.

Ses ayarlarını denetim edip telefonunuzu tekrar başlatın:

Kulaklığınızda hiçbir mesele yok, sair telefonda çalışıyor lakin sizin telefonunuzda çalışmıyor olabilir. Şayet kulaklığınızın çalıştığından eminseniz ve telefonunuz da öteki kulaklıklarda tıpkı sorunu yaşatıyorsa, o vakit muhtemelen sorun telefonunuzun ses ayarlarından kaynaklanıyordur. Yani sorun büsbütün yazılımsal olabilir.

Telefonunuzun ses ayarlarına göz gezdirmek için Ayarlar sekmesinden Ses kısmına girerek telefonunuzun sesini açabilir, ayarlarını yapabilirsiniz. Ses ayalarınızı sıfırlayabilir, telefonunuzu yine başlatabilirsiniz.

Bluetooth kulaklık kullanıyorsanız dikkatli olun:

Günümüzde artık kablosuz kulaklıklar hayli yaygınlaştı. Çünkü her 10 kimseden 6’sının kullandığı kablosuz kulaklıklar, bildiğiniz üzere telefon ile Bluetooth üzerinden irtibat kuruyorlar. Her ne kadar kulaklıklar telefonun Bluetooth’una otomatik bağlansa da bazen ilişki meseleleri oluşabiliyor. Telefonun kablosuz kulaklığı algılayamaması ekseriyetle gözden kaçan cürümden, telefonun öbür bir telefona bağlanmasından kaynaklanıyor.

Yani telefonun Bluetooth’unu açtığınız anda daha evvel bağlandığınız diğer cihaza otomatik bağlanabiliyor. Bundan ötürü da kulaklık ile telefon arasında irtibat problemleri yaşanıyor. Telefonun ve kulaklığın farklı cihaza bağlanmadığından emin olun. Şayet telefonunuz ile kulaklık arasında ilişki sağlanamıyorsa cihazınızın Bluetooth’unu kapatıp tekrar açmayı, şayet tekrar olmazsa da cihazınızı kapatıp tekrar açmayı deneyin. Şayet sıkıntınız çözülmez ise o devrana kadar eşleştiğiniz bütün cihazları listeden silip kulaklığınız ile yine eşleştirme yapın.

Sıkıntınız çözülmediyse teknik servisin yolu gözüküyor, lakin öncesinde denemeniz gereken bir şey daha var (Hepimiz biliyoruz):

Yukarıda verdiğimiz tahlillerden hiçbirisi işe yaramadı ise ve sorunun kulaklıkta değil de telefonunuzda olduğunu düşünüyorsanız o hengam maatteessüf elinizden pek bir şey gelmez. Fakat son kere telefonunuza format atarak yahut fabrika ayarlarına çevirerek sorunu düzeltmeyi deneyebilirsiniz. Unutmadan hatırlatalım. Cihazınıza format attığınızda yedeklemediğiniz tüm doneler silinir. Bu nedenle kıymetli haberlerinizi yedeklemeyi unutmayın.

  • Ayarlar kısmına gelin,
  • Sistem, Gelişmiş, Sıfırlama Seçenekleri sırasını takip edin,
  • Tüm doneleri sil (fabrika ayarlarına sıfırla), Telefonu Sıfırla,
  • Her Şeyi Sil’e tıklayın,
  • Cihaz her şeyi silince Tekrar Başlat seçeneğine tıklayın,
  • Cihaz kurulumuzunu gerçekleştirin.

Formattan sonra yeniden olmazsa artık telefonunuzun garantiye gitme vakti gelmiştir. Lakin teknik servis konusunda da dikkat etmeniz gerekiyor. Zira ses kartına bakabilmesi için telefonunuzu açacağı için teknik servis hakikaten bu işlerden anlıyor olması lazım. Çünkü Apple, Samsung, HTC ve Huawei gibi telefonlarınızın tamir ettireyim derken daha ziyade zarar verebilirsiniz. Bu nedenle yetkili servislere ulaşmanızda, teknik müdahaleler fiyat olarak yüksek olsa bile bu fiyatları göze almanızda yarar var.

Umarız telefonunuzun kulaklığı algılamama üzere bir sorun başınıza gelmemiştir. Şayet gelmişse de umarız yukarıdaki tahliller size yardımcı olmuştur ve telefonunuzu tamire götürmenize gerek kalmaz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek