Stok Android’in Özel ROM’lardan Daha İyi Olmasının 5 Nedeni

 Stok Android’in Özel ROM’lardan Daha İyi Olmasının 5 Nedeni

Google’ın ürettiği akıllı telefon işletim sistemi Android, kullanıcılara ve geliştiricilere büyük bağımsızlık sağlaması ile dikkat çekiyor. Android işletim sistemi, çok kullanışlı ve aktüel olmasının yanı sıra birden fazla kişinin bilmediği ve sadece ilgili insanların araştırarak bulabildiği birtakım hususî ROM’lara sahip. Bu kişisel ROM’lar kişisel olarak geliştiriciler tarafından üretiliyor ve stok Android sürümünden farklı bir formda çalışıyor.

Stok Android nedir?

Stok Android olarak bahsettiğimiz şey, Google’ın ürettiği işletim sisteminin değiştirilmemiş ve olağan bir halidir. Birçok akıllı telefon üreticisi, telefonlarına Android’in bu halini entegre eder. Üzerinde pek oynanmamış olması nedeniyle Android’in bu versiyonuna Pure ya da Vanilla Android ismi de verilir. Bu versiyon üzerinde kendilerine hususî arayüzler yapmak isteyen üreticiler, Google Android’in açık menşe kodlarına erişerek kendi telefonları için çeşitli özellikler ekleyebiliyorlar. Dilerseniz lafı daha çokça uzatmadan stok Android sürümünün neden kişisel ROM’lardan daha güzel olduğuna geçelim.

Güvenlik

Google’ın ürettiği Android işletim sistemi, güvenlik ve makûs gayeli yazılım tehditlerine karşı koyabilecek formda tasarlanıyor. Buna ek olarak Google, rastgele bir güvenlik açığıyla karşılaşılırsa çok daha süratli bir halde güncelleme yayınlayarak akıllı telefonların güvenlik açığından arınmasını sağlıyor. Şahsileştirilmiş Android sürümlerindeyse daha çok güvenlik açığı bulunması daha mümkün ve bunların güncellenmesi daha uzun devir alabiliyor. Binaenaleyh stok Android versiyonunun önde gelen birinci unsurlarından biri, güvenlik oluyor.

Güncellemeler

Stok Android versiyonuna sahip akıllı telefon modelleri her hengam güncellemeleri birinci olarak alacak akıllı telefonlardır. Google, güncelleme yayınlama metodunu geçmiş yıllardan beri geliştirmeye devam ediyor ve bu sayede artık rastgele bir pratiğin güncellemesi yayınlandığı anda stok Android versiyonuna sahip cihazlar anında bu güncellemeye sahip olabiliyor. Şahsileştirilmiş Android versiyonlarında ise yeni güncellemeler telefona çok daha geç yüklemenize ve velev hiç yükleyememenize sebep olabilir. Yeni Android güncellemelerini akıllı telefonunuza yükleyemeyecek olmanız da gayreti.

Özgünlük

Stok Android sürümü sizlere özgün yazılımlar sunmasının yanı sıra yerinde ölçüde özgürlüğü de sunuyor. Kendi içerisinde yüklü gelen tatbikleri silmenize de imkan veren stok sürümdeki bu özellik kimi durumlarda kişiselleştirilmiş ROM’larda kullanılamayabiliyor. Hiç kullanılmayacak pratikler yüklü olarak gelen kişisel ROM’lardaki bu gereksiz tatbik ve belgeler, telefonun suratını ve depolama meydanı ölçüsünü yüksek ölçüde azaltabiliyor.

Geliştirilmiş performans ve alan

Stok Android versiyonunun odaklandığı noktalardan biri olan verimlilik konusu nedeniyle Google, stok Android sürümünde gelişmiş bir performans ve yüksek ölçüde depolama meydanı sunuyor. Gereksiz mekan kaplayan ve telefonun ömründen çalan pratiklere mahal vermeyen stok Android’in alanına kişisel ROM tercih ederseniz telefonunuz olması gerektiğinden daha yavaş çalışabilir; batarya ömrü kısalabilir ve depolama ortamı nispeten düşebilir.

Gelişmiş kullanıcı deneyimi

Stok Android, dizaynından ötürü kullanıcılara daha güzel bir deneyim sunuyor. İşletim sistemi, gitgide daha da gelişiyor ve bu nedenle daha kullanışlı hale geliyor. Çeşitli kısayollarla daha kolay bir tasarruf sunan stok Android versiyonu, birkaç husus evvel bahsettiğimiz süratli yenileştirmeler nedeniyle de epey kullanışlı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek