Steve Jobs, İlk iPhone’u 13 Yıl Önce Tanıttı

 Steve Jobs, İlk iPhone’u 13 Yıl Önce Tanıttı

ABD merkezli teknoloji devi Apple, uzun müddettir hayatımızda ve piyasaya sürdüğü birçok eseriyle tüketicilerin gözbebeği olmayı başarmış durumda. Elbette şirketin bugünlere gelmesi, o kadar da kolay olmadı fakat şirket, mahsusen birinci nesil iPhone‘lar ile büyük bir devrim yarattı ve tüketicileri, akıllı telefonlarıyla cezbetti.

Apple’ın efsane CEO’su Steve Jobs, 9 Ocak 2007 tarihinde bir aktiflik için sahneye çıktığında elinde, bugün 13. serisine ulaştığımız iPhone’ların birinci modeli vardı. iPhone 2G olarak da bilinen bu model, Jobs tarafından anlatılırken geniş ekranli bir iPod’un internete bağlanabilen versiyonu olarak lanse edilmişti. Birinci iPhone duyurulduğu gün bu akıllı telefon, yerküre umumunda bir devrimolarak kabul edildi.

Steve Jobs, tam 13 yıl evvel iPhone 2G’yi tanıtarak telefon kesimini kökten değiştirdi

iPhone; küçük, şık ve benzerlerine orantıyla ziyadesiyle işlevseldi. Evet, tahminen yerkürenin birinci dokunmatik ekranlı telefonu değildi lakin yakınlık sensörü, ivmeölçer ve otomatik ekran döndürme üzere özellikler, tüketicileri mest etmeye yetmişti. Hal bu türlü olunca da piyasaya sürülen birinci iPhone, herkes için büyük bir yenilikti.

iPhone 1’in gördüğü büyük ilgi, Apple’ı harekete geçirdi. Şirket, çalışmalarını sürdürmeye ve akıllı telefon üretmeye devam etti. 2008 yılında piyasaya sürülen iPhone 2, şirketin birinci 3G destekli telefonuydu. iPhone 3GS, otomatik netleme ve medya kaydı özelliklerine sahipti. 2010 yılına geldiğimizde inanılmaz bir tasarım ve retina ekranla iPhone 4‘ü piyasaya süren Apple, o devir için adeta durdurulamıyordu. 2011 yılında ise tüketiciler, birinci defa Siri ve iCloud ile tanıştılar.

Tüm bu yeniliklerle yetinmeyen Apple, 2013 yılına geldiğimizdeyse tahminen de şirketin en tanınan modeli olan iPhone 5S‘i piyasaya sürdü. iPhone 5S, tasarrufu kolay bir parmak izi okuyucuya ve iPhone’larda kullanılan ilk 64 bit işlemciye sahipti. 2015 yılındaysa Apple, iki farklı boyutta akıllı telefon üretti ve bu telefonlardan bir tanesi OIS destekli bir kameraya sahipti. 3D Touch ve 4K görüntü kaydı özelliği de 2015 yılında, iPhone 6s serisiyle geldi.

Geçtiğimiz yıllardaysa Apple, su geçirmezlik, kulaklık girişinin olmaması, FaceID, kablosuz şarj ve çok daha güçlü kameralar üzere özelliklerle tüketicilerin önüne çıktı. iPhone 11 serisi ise özellikle kameraözellikleri açısından derhal herkesin beğenisini kazanmayı başardı. Pekala ilerleyen devirlerde Apple neler mi yapacak? Bunu görebilmek için bir vade daha beklememiz gerekiyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek