Steam’in En Popüler Dili Artık İngilizce Değil

 Steam’in En Popüler Dili Artık İngilizce Değil

Yerkürenin en tanınan çevrimiçi oyun platformlarından Steam, aylık 90 milyon canlı kullanıcısı olan bir mecra haline gelmiş durumda. Hal bu türlü olunca da Steam tarafından yapılan anketler ve tahlillerin sonuçları dikkat cazibeli oluyor. Platform şimdiyse geçtiğimiz ayın “Donanım ve Yazılım Araştırması”nın sonuçlarını açıkladı ve çok enteresan bir detayı gözler önüne serdi.

Steam’in Donanım ve Yazılım Araştırması, artık klâsik hale gelmiş bir çalışma. Şirket, Steam kullanıcılarından aldığı olurlarla işlemci, ekran kartı, işletim sistemi ve kullanılan lisan üzere kimi kriterleri takip ediyor ve elde ettiği donelerin sonuçlarını da nizamlı olarak yayımlıyor. Platformun yayımladığı son datalar ise Steam’de en çok kullanılan lisanın “Yalınlaştırılmış Çince” olduğunu gösteriyor.

Valve’ın sahip olduğu Steam’de yayımlanan aralık ayı datalarına nazaran Steam kullanıcılarının yüzde 37.8‘i, Steam’i Yalınlaştırılmış Çince lisanında kullanıyor. Yüzde 37.8’lik orantı, kasım ayıyla kıyaslandığında ise yüzde 14.4’lük bir yükseliş olduğunu gösteriyor. Kolaylaştırılmış Çince’deki bu yükselişle birlikte İngilizce’nin tasarruf oranı ise yüzde 30.4 seviyesine gerilemiş durumda.

Anketin doğruluğunu varsaydığımız takdirde, Steam’in en baskın lisanının Kolaylaştırılmış Çince olduğu sonucuna ulaşılıyor. Ama evvelki aylara kadar Steam’in en baskın lisanı İngilizce’ydi. Aslına bakacak olursak bu durum ziyadesiyle makul görünüyor zira İngilizce, tüm yerkürenin tabiri caizse ortak lisanı. Gelgelelim Yalınlaştırılmış Çince’nin aylık 90 milyon kullanıcısı olan Steam’de nasıl baskın hale geldiği şu an için bilinmiyor.

Steam’in yaptığı anketler, elbette ilmî temellere dayanmıyor. Hal bu türlü olunca da birtakım kısımlar, Steam’in yayımladığı son donelerin günahlı olduğunu düşünüyorlar ve bu tasavvurlarını, geçmiş periyotlarda yaşanan yazılımsal kusurlarla destekliyorlar. Aslına bakacak olursak bu türlü bir tez akıllıca olabilir fakat açıklanan olgular, Steam’in 2018 yılından beri 30 milyon kadar yeni Çinli kullanıcı kazandığını ortaya koyuyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek