SpaceX ve NASA, Mürettebatlı Görevin Detaylarını Paylaştı

 SpaceX ve NASA, Mürettebatlı Görevin Detaylarını Paylaştı

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve son vakitlerin en tanınan uzay şirketi SpaceX, önümüzdeki haftalarda değerli bir vazifenin testini yapacak. NASA ve SpaceX tarafından yapılacak bu test, her iki şirket için de birkaç açıdan değerli detaylara sahip.

27 Mayıs günü yapılacak Demo-2 vazifesinde SpaceX ve NASA, uzun vakittir gördüğümüz Crew Dragon’u birinci kere mürettebatlı bir halde test edecek. Bu test, SpaceX’in birinci beşerli fırlatışı olma özelliğini taşıyacak. Öte yandan hizmet, NASA’nın 2011 yılından bu yana birinci defa ABD prodüksiyonu bir roketle astronot fırlattığı vazife olacak. Vazifesi tüm yerküre dört gözle beklerken SpaceX ve NASA’dan temsilciler, vazife hakkında değerli malumatlar paylaştı.

NASA ve SpaceX’in kritik hizmeti:

Temsilciler tarafından paylaşılan birinci malumat, bu vazifenin hâlâ bir test niteliği taşıdığıydı. Vazife, SpaceX’in Crew Dragon’unun ve Falcon 9 roketinin öbür beşerli hizmetlerde de kullanılabilip kullanılamayacağının testi olacak.

SpaceX, 27 Mayıs’ta başlayacak vazifede kendisini kanıtlamak için elinden geleni yapacak. NASA tarafından yapılan açıklamaya nazaran vazife, 30 gün ile 119 gün arasında bir vadeyi kapsayacak, yani vazife planlanandan daha uzun sürecek. Natürel vazife mühleti kimi faktörlere dayalı olarak değişiklik gösterebilecek.

SpaceX ve NASA temsilcileri, bugün daha evvel duymadığımız bir bilgiyi de bizlerle paylaştı. Buna nazaran Crew Dragon aracında sırf astronotlar değil, Milletlerarası Uzay İstasyonu’na (ISS) gidecek birtakım kargolar da bulunacak. Araç, ISS’ye ilmî materyaller de ulaştıracak.

Vazifenin aşamaları:

NASA ve SpaceX’in ortak hizmetinin başlangıcında Crew Dragon’un tepesinde bulunduğu Falcon 9 roketleri ateşlenecek. Akabinde 2. kademe iticilerin ayrılması gerçekleşecek. Bu noktada ana roket olan Falcon 9 roketi ‘Of Course I Still Love You’ drone gemisine iniş yapmak üzere yol almaya başlayacak.

Falcon 9 daha yerküreye iniş yapmadan Crew Dragon, 2. kademe iticilerden ayrılacak ve ISS’ye hakikat yola koyulacak. Araç, fırlatma zamanında ISS’nin bulunduğu konuma bağlı olarak 2 saat ile 48 saat arasında ISS’ye ulaşmış olacak. Fırlatma zamanı, hava durumuna yahut birçok farklı faktöre nazaran değişiklik gösterebilir.

Crew Dragon, ISS’ye yaklaştığı hengam otomatik olarak istasyona kenetlenecek. Bu noktada hiçbir insan müdahalesine gerek kalmayacak, her şey otomatik olarak gerçekleşecek. Uzay aracı istasyona kenetlendiğinde basınç tekrar dengelenecek, kapılar açılacak ve astronotlar, istasyondaki iş arkadaşlarıyla hizmete devam edecek.

Burada çeşitli hizmetleri tamamlayan astronotlar yine Crew Dragon’a binecek ve atmosfere girişe hazırlanacak. Araç, atmosfere girdikten sonra paraşütlerini açacak ve Atlantik Okyanusu’na gerçek yavaş bir biçimde alçalacak. Aracın ISS’den ayrılması ve okyanusa inmesi 24 saate yakın bir hengam alacak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın