SpaceX Starlink Uyduları Çıplak Gözle Nasıl Takip Edilir?

 SpaceX Starlink Uyduları Çıplak Gözle Nasıl Takip Edilir?

2002 yılında kurulan ve uzay taşımacılığı üzerine çalışmalarını sürdüren SpaceX, kurulduğu günden bu yana çok kıymetli projelere imza attı. Bu girişimlerden bir tanesi de “Starlink” olarak isimlendirilen uydu üzerinden global internet girişimiydi. Bir müddettir daha yüksek sesle konuşulan Starlink girişimi kapsamında yörüngeye oturtulan uydular, gezegenimizin muhitinde cins atmaya devam ediyorlar.

Starlink uyduları, farklı maksatlara hizmet eden büyük uydulara nazaran daha alçak bir yörüngede seyrediyor. Bu nedenle. birtakım kişiler, gökyüzünde değişik şeyler gördüklerini ve bunların UFO olduğunu tabir ediyorlar. Lakin birbirlerinin peşi sıra dizilmiş formda havada hareket eden bu nesneler, aslında Starlink girişimi kapsamında fırlatılan uydular. SpaceX, bu girişim için bir uydu takımyıldızı geliştirdi ve bu küçük uydular, Yerküre’de bulunan istasyonlar ile birlikte çalışıyorlar.

Starlink uyduları, devir vakit Türkiye semalarından da geçiyor. Velev bu uydular, birkaç kez memleketimizde de UFO olarak lanse edildi. Şimdi sizlere bahsedeceğimiz bir internet sitesi, tüm bu tartışmaları sona erdirecek. Zira bu internet sitesini kullanarak Starlink uydularının Türkiye’nin neresinden geçtiğini rahatlıkla takip edebiliyorsunuz.

Starlink uydularını gerçek devirli olarak nasıl takip edebilirsiniz?

  • Buradan ilgili internet sitesine gidin,
  • Yüklenmesini bekleyin,
  • Konumunuz otomatik olarak algılanıp, uyduların görüneceği gün ve saatler solda çıkacak,
  • Bu saat ve tarihte gök yüzüne bakarak bir çizgi halinde Starlink uygularını görebilirsiniz.
  • Dilerseniz sağdaki Open Street View butonuna tıklayarak uyduları Google Street View üzerinden görebilirsiniz.

Örnek görselde de görebileceğiniz üzere uydular 21 Nisan ve 22 Nisan’da verilen saatlerde Türkiye’den de görülebilir olacaklar. İnternet sitesine girdiğiniz anda birinci olarak konumunuzun erişilmesine müsaade verip vermediğiniz soruluyor. Konumunuzun kullanılmasına müsaade verdikten sonra da önünüze bir simülasyon çıkıyor ve bu simülasyon, Starlink uydularının farklı saatlerde nereden geçeceğini gözler önüne seriyor. Böylece sizler de yakın bir devranda Starlink uydularını görüp göremeyeceğinizi öğrenebiliyorsunuz.

Starlink uydu treni bu formda görünüyor:

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın