Yabancı Sinema Filmleri, Yerli Filmleri Gişede Gömdü
9 Eyl, 2019 12:31 tarihinde eklendi

Yabancı Sinema Filmleri, Yerli Filmleri Gişede Gömdü

Yabancı Sinema Filmleri, Yerli Filmleri Gişede Gömdü

Geçtiğimiz aylarda Türkiye sinemasında büyük bir münakaşa yaşanmıştı. Türkiye’nin en büyük salon zincirinin sahibi olan Cinemaximum ile sinema sektöründe yer edinen isimler arasında patlamış mısır krizi çıkmıştı.

Aralarında Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan ve Şahan Gökbakar gibi büyük gişe özgüılatları meydana getiren filmlerin yapımcıları, oyuncuları biletlerde meydana getirilen patlamış mısır hamlelerinden şikâyetçi olmuşlardı. Bu vakasın sonu ise Cumhurbaşkanı tarafından imzalanan yeni yasaya kadar ilerlemişti.

Yaşanan tüm bu olaylar sonrası düzenlenen yasayla beraber ülkemizdeki beyaz perde salonlarında yayınlanacak filmleri onaylayacak bir kurul kurulmuştu. Bu gelişmeler, ülkedeki bazı sinemaseverlerin tepkisini çekmiş ve filmlere sansür uygulanabileceği iddialarına yol açmıştı.

Yerli filmlerin gişedeki düşüşü

Box Office Türkiye, bugün Instagram hesabından 2019’un ilk 35 haftasını kapsayan bir grafik yayınladı. Yerli ve yabancı filmlere giden seyirci sayılarının yayınlandıği bu grafikte yerli filmlere giden izleyici sayısında büyük bir düşüş yaşandığı gözlemleniyor.

Gişe canavarı filmler

Yerli filmlerdeki düşüşün sebebi birçok etkene bağlanabilir sadece en büyük etkenlerden bir tanesi hiç şüphesiz ki gişe canavarı yerli filmlerin 2019 içinde hemen hemen vizyona girmemiş olması. Örneğin 2 ayrı filmin tek seferde yayınlanacağı Cem Yılmaz’ın yeni vizyona giren filmi Karakomik Filmler hemen hemen gösterime girmedi.

Bir öteki yerli gişe canavarı olan ve 2017 senesinde çıkan son filmi Recep İvedik 5 ile 7,5 milyona yakın seyirciye ulaşan Şahan Gökbakar da devamı niteliğindeki film henüz vizyona sokmadı.

Muhtemelen 8 Kasım’da gösterime girecek olan Recep İvedik 6 ve 18 Ekim’de gösterime girecek olan Karakomik Filmler, aradaki bu farkın azalmasını kim bilir yerli film seyircisinin yabancı film seyircisini geçmesini sağlayacak.

Peki siz yerli filmlerdeki izleyici sayısındaki düşüşü iyi mi yorumluyorsunuz? Sizce Organize İşler: Sazan Sarmalı haricinde gişe canavarı yerli filmlerin gösterime girmemiş olmasının tesiri nedir? Fikirlerinizi ve düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Like

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *