Siemens, 2. Yüksek Hızlı Treni de TCDD’ye Teslim Etti

 Siemens, 2. Yüksek Hızlı Treni de TCDD’ye Teslim Etti

Geçtiğimiz günlerde paylaştığımız bir haberimizde, Türkiye’nin ulusal süratli treni için çalışmalara başlandığını duyurmuştuk. Gelgelelim Türkiye sadece ulusal yüksek süratli trenle ilgili çalışmıyor; TCDD, vakit hengam ihaleler açıyor ve yüksek süratli tren siparişi veriyor. TCDD’nin elinde şu an için 19 faal yüksek süratli tren bulunuyor.

TCDD, yekunda 12 yüksek süratli trenin siparişini Siemens‘e vermiş, teknoloji devi de bir müddettir bu trenle ilgili çalışmalarını sürdürüyordu. Geçmişte bıraktığımız kasım ayında birinci yüksek süratli tren setini teslim eden Siemens, artık de 2. setin teslimatını başarılı bir halde gerçekleştirdi. Üstelik Siemens; şubat, nisan ve mayıs aylarında da yüksek süratli tren setlerinin teslimatını sürdürecek.

Türkiye’ye teslim edilen trenler, yaklaşık 2 aylık test sürecinin akabinde hizmet vermeye başlıyor. Velev Siemens’in kasım ayında teslim ettiği birinci yüksek süratli tren setinin testleri tamamlanmış durumda. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalara nazaran testleri tamamlanmış olan yüksek süratli tren, ocak ayının sonuna gerçek hizmete girecek ve yolcuları, Ankara ile Konya ya da Ankara ile İstanbul arasında taşımaya başlayacak.

Eğer teslim edilen 2. yüksek süratli trenin testlerinde de muvaffakiyet sağlanırsa, kısa bir mühlet sonra yeni bir yüksek süratli tren daha hizmet vermeye başlamış olacak. Kimi menşelere nazaran Türkiye, son periyotlarda yüksek süratli trene büyük bir ilgi duyuyor ve artan talep, yeni trenlerin sefere başlamasıyla birlikte karşılanmış olacak.

Siemens ile TCDD arasında yapılan ittifaka nazaran 12 yüksek süratli trenin teslimi, 2020 yılının sonuna kadar tamamlanmış olacak. Süreç, aylar içerisinde peyderper yapılacak. Sürecin tamamlanması ve kalan 10 yüksek süratli trenin tamamlanmasıyla birlikte de TCDD, yekun 31 yüksek süratli trene sahip olmuş olacak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek