Şeker Hastalığına Çözüm Sunabilecek Bir İçecek Türü Bulundu

 Şeker Hastalığına Çözüm Sunabilecek Bir İçecek Türü Bulundu

British Columbia Üniversitesi’nde görev yapan araştırmacılar, keton içeceklerin kandaki şeker seviyesini dengelediğini ve şeker hastalarına yardımcı olduğunu ortaya çıkardı.

Üniversite’de profesör olan Jonathan Little, Keton içecekler ve besin takviyeleri, büyük ölçüde ilgi çekmeye devam ediyor. Bu besinlerin kısmen yeni olmaları nedeniyle metabolizma üzerindeki tesirlerine dair elimizde epey az malumat bulunuyor. Biz de bu besinlerin sporcu olmayan kişilerin üzerindeki tesiri inceleyenilk araştırmacı öbekleri arasında nokta alıyoruz” açıklamasında bulundu.

Keton içecekler, Tip 2 Diyabet hastalığına çözüm olabilir mi? 

Little, Tip 2 Diyabet hastalığında insülin olarak isimlendirilen hormonun işleyişinin bozulduğunu ve bu sebeple kandaki şeker nispetinin vücut tarafından denetim edilemediğini belirtiyor. Little, “Kanada’da bu marazın orantısı önemli bir biçimde artış gösteriyor ve adeta bir salgın boyutuna ulaştığı söylenebilir. Tip 2 Diyabet, piyasadaki ilaçlarla ve insülin iğneleriyle denetim altında tutulabiliyor fakat birtakım beşerler, bu illetle baş etmek için her gün ilaç alınmayan teknikleri araştırmaya devam ediyor” açıklamasında bulundu.

Little, açıklamasına şu laflarla devam ediyor: “Düşük karbonhidratlı bir keton diyetinin kandaki şeker nispetini denetim altına aldığına hatta Tip 2 Diyabet illetinin tesirlerini azalttığına dair gitgide daha ziyade kanıt ortaya çıkıyor. Biz de yapay ketonların obez ve Tip 2 Diyabet hastası bireylere verildiği takdirde ne olacağını görmek istedik.” Little ve ekibi, 15 kişilik bir öbekten akşam yemeğinin acilen akabinde keton içecekleri içmelerini istedi. Yarım saatlik bir müddetin akabinde da iştirakçilere 75 gram şeker içeren bir içecek daha verildi ve bu sırada kan örnekleri alındı.

Little, elde ettikleri sonuçlardan keton besin besinlerinin epeyce büyük bir muvaffakiyet elde ettiğini fakat yeniden de illeti kökten çözen sihirli bir tahlil olup olmadığını bilmediklerini belirtiyor. Little, araştırmayı şu laflarla özetliyor; “Yaptığımız testlerden elde ettiğimiz sonuçlara baktığımızda keton içeceklerin, iştirakçilerin kanlarındaki şeker orantılarını çok daha güzel bir biçimde denetim altına aldığını ve insülin hormonunda rastgele bir değişiklik yaşanmasını önlediğini tespit ettik. Bu da keton besinlerin Tip 2 Diyabet ile başa çıkmak için epeyce pahalı bir araç olabileceğine işaret ediyor. Elbette hâlihazırda çözmemiz gereken birkaç sorun bulunuyor. İçeceğin tadının rezalet olmasının yanı sıra keton tüketiminin uzun vadeli tesirlerini şimdi tam olarak anlayabilmiş değiliz.” 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek