Samsung Telefonlarda Çinli Casus Yazılım Olduğu İddia Edildi

 Samsung Telefonlarda Çinli Casus Yazılım Olduğu İddia Edildi

Akıllı telefonlar ve mobil cihazlar artık hayatımızın bir kesimi durumuna geldi. Haliyle kendimizi fizikî olarak olduğu üzere siber mealde da himayemiz gerekiyor. Laf konusu cihazlara daha üretim aşamasında yüklenen casus yazılımlar olduğunda ise işler daha da can sıkıcı vaziyet alıyor.

Reddit’te ortaya çıkan bir gönderiye nazaran en çok mobil cihaz satan üretici konumundaki Samsung da Çinli casus yazılımlara sahip cihazlar satıyor. u/kchaxcer’a nazaran Samsung telefon ve tabletlerin tamamında bu casus yazılım var ve ADB kullanmadan kaldırılamıyor.

Ucu Çin’e çıkan yazılım

Bu casus yazılım sıradan bir günah üzere ele alınmıyor çünkü işin ucu Çin’e dokunuyor. Cihaz Bakım menüsünde mekan alan depolama temizleme aracının Qihoo 360 tarafından geliştirildiği belirtiliyor. Bu firmanın kontakları daha evvel de kuşku oluşturuyor ve firmanın done madenciliği de yaptığı biliniyor.

Samsung akıllı telefonlar ve tabletlerin tamamında bu depolama temizleme aracı yan alıyor. Birinci bakışta kimse için bu durum sorun yaratmıyor olsa da Reddit kullanıcısına nazaran firmanın pek çok kuşkulu hareketi var ve bu aktivitelerin bir kısmı da Tayvan ve Hong Kong’u da ilgilendiriyor.

Kaldırmanın tek bir yolu var

Cihaz Bakım pratiği silinemiyor ancak ADB üzere araçlarla kaldırılabiliyor. İnternette firmanın Çin hükümetiyle birlikte çalıştığını argüman eden imalatlar bölge alıyor. Argümanlara gelecek yanıtlar ise merak oluşturuyor.

Güney Kore’deki Samsung merkezi ise 360 güvenlik tatbikinin kullanmadıklarını söylüyor. Firma, DB’nin gereksiz evrakları temizlemekte kullanıldığını söylüyor. Firmadan resmi bir açıklama gelip gelmeyeceği merak ediliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek