Samsung Galaxy S20 Ultra’nın DxOmark Puanı Belli Oldu

 Samsung Galaxy S20 Ultra’nın DxOmark Puanı Belli Oldu

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, şubat ayında düzenlediği bir aktiflikle yeni amiral gemisi telefon ailesi Galaxy S20‘yi duyurdu. Tanıtımlar sırasında Galaxy S20, Galaxy S20+ ve Galaxy S20 Ultra olarak isimlendirilen 3 telefon modeli ile tüketicilerin önüne çıkan şirket, yeni telefonlarının kamera özelliklerini ön plana çıkardı. Mahsusen de serisinin en üst seviye telefonu Galaxy S20 Ultra, duyurulduğu günün en âlâ kamera özelliklerine sahipti.

Samsung Galaxy S20 Ultra, dörtlü kamera kurulumuna sahip. 108 MP çözünürlüğündeki ana art kamera, otomatik odaklama ve OIS desteğine sahipti ve 48 MP telefoto kamera, 12 MP çözünürlüğündeki ultra geniş açılı sensör ve ToF sensörü de tüketicilere benzersiz bir deneyim vadediyordu. Başkaca Samsung’un üst seviye amiral gemisi, 100x yakınlaştırma özelliği ile de adeta kendisine hayran bırakıyordu.

Akıllı telefonların kamera performansları denince akıllara gelen birinci platform hiç elbet DxOmark. Telefonlara uyguladığı testlerde cihazların kamera performansını ölçen ve yaptığı testler sonucunda telefonların kamerasına puan veren platform, bu defa de Samsung Galaxy S20 Ultra’yı ele aldı. Telefonla yapılan 1.600’den ziyade fotoğraf ve 2 saatin üzerindeki medya çekimleri, Galaxy S20 Ultra’nın kamera performansını ortaya koydu.

Samsung Galaxy S20 Ultra’nın DxOmark sonuçları

DxOmark ekibi tarafından yapılan testlere nazaran Galaxy S20 Ultra, fotoğraf çekimleri konusunda 132 puan, görüntü çekimlerinde ise 102 puan almayı başarıyor. Bu puanların sonuncu sonucu ise 122 puan olarak önümüze çıkıyor. Samsung’un Galaxy S20 Ultra modeli, koldaki en güçlü rakibi olan Huawei’nin P40 Pro modelinden birkaç puan artta kalıyor.

DxOmark ekibine nazaran Galaxy S20 Ultra’nın ana kamerası, gün ışığında her şeyiyle çok kaliteli bir deneyim sunuyor. Ekip, çektiği imgelerde 108 MP’lik ana kameranın rastgele bir bulanık görüntüye mahal vermediğini söylüyor. Ama yapılan testlere nazaran Galaxy S20 Ultra’nın ana kamera performansı, düşük ve çok düşük ışık altında netleştirme konusunda yeterli değil ve birtakım detayların doğallığını bozuyor. DxOmark, bu sorunun Galaxy S20 Ultra’nın daha yüksek puan almasının önüne geçtiğini söz ediyor.

Samsung Galaxy S20 Ultra’nın ana kamerasıyla çekilmiş bir fotoğraf

DxOmark ekibine nazaran Galaxy S20 Ultra’nın geniş açılı kamerası da ana kamera kadar güzel bir performans sunuyor. Ekibin açıklamalarına nazaran tüketiciler, geniş açılı kamerayı gerek direkt gerekse yakınlaştırma yaparak kullandıkları takdirde ziyadesiyle kaliteli imajlara sahip oluyorlar. Ama bu kamerada da kimi ufak tefek sıkıntılar ortaya çıkmış ve cihaz, tam puan alamamış.

Galaxy S20 Ultra’nın geniş açılı sensörüyle çekilmiş bir fotoğraf

Samsung Galaxy S20 Ultra’nın portre çekim modu, DxOmark ekibine nazaran en düzgünler arasında taraf alıyor. Ekip, yaptığı fotoğraf çekimlerinde harika pozlamaların oluşturulduğunu, netliğin ve bulanıklılık efektlerinin hem kaliteli hem de ziyadesiyle tesirli olduğunu söylüyor. DxOmark ekibi, Galaxy S20 Ultra’nın portre modunun gece çekimlerinde kullanılırken ufak tefek meselelere yol açtığını da ekliyor.

Galaxy S20 Ultra’nın portre moduyla çekilmiş bir fotoğraf

DxOmark ekibi, Galaxy S20 Ultra’nın medya çekim performansını da kıymetlendirdi. 4K çözünürlük ve saniyede 30 kare suratında çekilen imajlar, akıllı telefon dalında en medya çekimleri yapan telefonlardan bir adedinin Galaxy S20 Ultra olduğunu ortaya koyuyor. Ekip, yaptığı çekimlerde telefonun çok kaliteli görüntüler çektiğini, yalnızca birkaç ufak tefek sorunun tespit edildiğini söz ediyor.

Samsung Galaxy S20 Ultra ile çekilmiş bir görüntü

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın